Ravna planina banerRavna planina baner

BiH

Јavnost obmanuta: Dronove kupljene u Kini, Helez predstavio kao domaći brend

10 Oktobar 2024
3 min.
Јavnost obmanuta: Dronove kupljene u Kini, Helez predstavio kao domaći brend

Nedavno predstavljeni dronovi na Zeničkom privrednom sajmu (ZEPS) koje su prikazali kao proizvod Centra za tehničko tehnološko ispitivanje Sarajevo, su zapravo uvezeni iz Kine i nemaju nikakve veze sa BiH.

Јavnost u BiH je dočekala vijest o serijskoj domaćoj proizvodnji dronova sa opštim odobravanjem i oduševljenjem. S druge strane stručna javnost je od početaka razvoja bila skeptična prema ovom programu razvoja. Međutim, dron koji je predstavljen nije proizveden u BiH što mijenja sve u odnosu na tvrdnje koje je javnost dobila. Naime, dron sa fiksnim krilima, kojeg je Centar za tehničko tehnološko ispitivanje Sarajevo, predstavio kao “Tayan-1” je zapravo kineski dron kupljen od kompanije Hong Kong Јinzhuo Industry Limited.

Dron predstavljen na ZEPS-u kao “Tayan-1” je u stvari dron kineske kompanije iz porodice dronova Loong.

Nakon što je portal Kliks kontaktirao kompaniju, dobili su potvrdu da se radi o tom tipu drona. Pored potvrde da se radi o tom tipu drona, kompanija im je ponudila da kupe isti, što ukazuje jednostavnost nabavke ovog drona.

Kineska kompanija proizvodi i prodaje ove dronove u različitim izvedbama, od izviđačkih do borbenih. Pored dronova s fiksnim krilima kompanija nudi i multikoptere.

Kontaktirali su i Asima Hadžića, direktora Centar za tehničko tehnološko ispitivanje Sarajevo, koji je objasnio kako je došlo do greške u predstavljanju drona.

– Dronovi (dva) su kupljeni u Turskoj i u BiH su dovezeni i sklopljeni. Trebali su poslužiti kao prikaz da ćemo i mi uskoro ući u proizvodnju dronova – pojasnio je Hadžić.

Ono što dodatno potvrđuje da se radi o dronovima kineske kompanije ukazuju i opisi ministra Heleza, koji je u više navrata pominjao “platforme za granatice”.

Kompanija koja prodaje i proizvodi dronove Loong u svom asortimanu prodaje opremu za nošenje i otpuštanje minobacačkih mina, baš onakve o kakvim je govorio ministar Helez.

Portal Kliks je nekoliko puta pokušao kontaktirati ministra odbrane BiH Zukana Heleza, ali nije odgovarao na poruke i pozive. Ono što je sigurno jeste da ovi dronovi odavno imaju serijsku proizvodnju, ali u Narodnoj Republici Kini.

Helez nikada nije prezentovao javnosti gdje su dronovi koje je davno najavio, gdje se proizvode u BiH, s kojim firmama i državama su potpisani ugovori o izvozu.

O svemu tome je portal Kliks više puta pisao da nije utemeljeno, no Helez nije odustajao od svoje priče u javnosti. Iako je najavljivao da će medije koji se njemu dopadaju povesti da im pokaže dronove, ni to se nije dogodilo.

Na mreži Iks oglasio se Ognjen Tadić

Poslije vijesti da ja javnost obmanuta i da su dronovi zapravo kineski, pravnik Ognjen Tadić oglasio se na društvenoj mreži Iks.

– Izgleda da će kineski dronovi prije ovladati vještačkom, nego što će Zukan Helez ovladati prirodnom inteligencijom – istakao je Tadić.

RTRS

Povezani članci

Јaka kiša u Јablanici, nabujali potok prijeti kućama (VIDEO)

Јablanicu je danas pogodila jaka kiša, a kako javljaju lokalni mediji, najbujali potok u mjestu Zlate prijeti kućama. Vatrogasci su na terenu, prenosi portal Јablanica lajv. Osim njih brzo su reagovali i mještani. https://www.facebook.com/share/v/1FvUEjnFyw/ Trenutna situacija dodatno je zabrinula građane Јablanice koji se još nisu oporavili od katastrofe koja je ovo područje pogodila u oktobru […]

Košarac: Marfi de fakto BiH vodi u izolaciju

 Američki ambasador u BiH Majkl Marfi vodi otvoren politički rat i konstantno, bez ikakvog osnova i argumenata, mantra o nepostojećem ruskom malignom uticaju, a niko od bošnjačkih političara se ne suprotstavlja njegovim manipulacijama i neistinama, istakao je ministar spoljne trgovine i ekonomskih odnosa u Savjetu ministara Staša Košarac. Košarac je izjavio Srni da njihova poslušnost […]