Moždani udar može se spriječiti ukoliko se redovno kontrolišu pritisak, dijabetes, hiperlipidemija, rekla je specijalista neurologije u Bolnici “Srbija” u Istočnom Sarajevu Vesna Arsić Pejić.
Pejićeva je istakla važnost bavljenja fizičkom aktivnošću, zdrave ishrane, održavanja optimalne tjelesne težine, prestanka pušenja i pretjeratne konzumacije alkohola.
Upozorila je da se trećina moždanih udara javlja kod osoba mlađih od 65 godina, uprkos opštem uvjerenju da pogađa starije, kao io da je uzrok broj jedan invaliditeta.
“Svaka četvrta osoba će u toku života doživjeti moždani udar”, rekla je Pejićeva povodom Svjetskog dana borbe protiv moždanog udara.
Pejićeva je navela da su faktori rizika za nastanak moždanog udara na koje se ne može uticati pol, rasa, nasljeđe, starost, ali može na one kao što su hipertenzija, dijabetes melitus, pušenje, kardiološki poremećaji, gojaznost, fizička neaktivnost, upotreba alkohola, oralnih kontraceptiva.
Uzroci ishemijskog moždanog udara su tromboza ili embolija arterijskog krvnog suda i karakteriše ga nagli početak i brzi razvoj neuroloških simptoma.
“Najčešći simptomi koji se često mogu predvidjeti od okoline su slabost motornih funkcija, trnjenje jedne polovine lica ili tijela, iznenadna pojava vrtoglavice sa nemogućnošću hodanja i stajanja praćena nagonom na povraćanje i povraćanjem, a pogoršava se promjenom položaja glave, tijela ili fizičkim naporom”, opisala je Pejićeva.
Ona je napomenula da su simptomi i naglo nastale glavobolje, koje mogu biti praćene pojavom slabosti pojedinih dijelova tijela, izmjenom stanja svijesti, otežano izgovaranje pojedinih riječi sa nemogućnošću govora ili nerazumijevanjem tuđeg govora i poremećajima vida.
Simptomi kod hemoragijskog moždanog udara već na početku dostižu svoj maksimum, stanje svijesti je često poremećeno, mogu se javiti i epileptički napadi, a bolesnici često imaju jaku glavobolju, fotofobiju, bol u vratu, mučninu i povraćanje.
Cilj Svjetskog dana borbe protiv moždanog udara, koji se obilježava svakog 29. oktobra, jeste da podigne svijest o prevenciji ovog stanja, liječenju i podršci pacijentima.