Akademik Matija Bećković ocijenio je večeras da je knjiga Vladimira Kecmanovića o životu Svetog Vasilija Ostroškog “Oganj i kelija” dragulj moderne srpske književnosti.
Govoreći na predstavljanju knjige “Oganj i kelija” u kripti Crkve Svetog Marka u Beogradu, Bećković je ukazao na moderan jezik Kecmanovićeve knjige koja, kako je naveo, ima više slojeva i može se čitati iz različitih uglova i raspoloženja, a nikada da se do kraja rastajni tajna.
Bećković je ocijenio da je u današnje vrijeme skoro nestala razlika između proze i poezije i da se pokazuje da je najbolja proza – poezija, a da su najbolji romani velike poeme, poput onih Ive Andrića, gdje bi se svaka rečenica mogla pretvoriti u stih.
“Andrić je bio pesnik, u stihu mu je bilo tesno, pa je pisao velike romane koji su poeme. Kecmanović je napisao nekoliko romana, od koji bih izdvojio `Osamu` koji je malo jezičko remek delo. A onda je shvatio da piše pesme, pa je ovaj roman napisao u stihovima”, rekao je Bećković.
Bećković je prije promocije rekao novinarima da je Kecmanović kao Hercegovac bio najpozvaniji da napiše poemu posvećenu njegovom zemljaku Svetom Vasiliju Ostroškom.
“Kod Kecmanovića je svaka rečnica jedan stih. On je to mogao napisati u prozi, ali je izlomio u stihove, a onda je svu priču o Svetom Vasiliju pokušao da sažme i dobaci do naših dana”, ocijenio je Bećković.
Prema njegovim rečima, ko zna legende o Svetom Vasiliju naći će njihove odjeke u poemi Kecmanovića, koji se kao Hercegovac odužio Svetom Vasiliju za sve što je učinio za naš narod.
Kecmanović je posjetiocima pročitao odabrane stihove iz knjige, prisjetivši se i da je prije 30 godina pokušao da piše prozu o Svetom Vasiliju, ali je odustao jer, kako je rekao, nije bio dovoljno zreo.
Dodao je da je shvatio da roman nije prava forma za pisanje o svecu, dok danas vidi da je poezija tome mnogo primjerenija.
Kecmanović je rekao da je “Oganj i kelija” drugačija od njegovih dosadašnjih knjiga i da ima drugačiju sudbinu, pošto je siguran da će laganije i sigurnije dolaziti do čitalaca.
“Moja ideja je da je ovozemaljsko vreme privid i da je jedini dodir čoveka dok je živ sa večnošću trenutak. Moja ideja je da je kelija Svetog Vasilija mesto gde je trenutak sjedinjen sa večnošću”, istakao je Kecmanović.
Arhimandrit Vasilije Kostić poručio je da je kripta Crkve Svetog Marka izabrana za promociju ove knjige jer podsjeća na keliju u stijeni o kojoj u svojoj knjizi piše, pjeva i pripovijeda Kecmanović.
Knjigu “Oganj i kelija” objavila je izdavačka kuća “Laguna”.