Preduzeće “Toplane – INS” Istočno Novo Sarajevo potpisalo je ugovor za izradu glavnog mašinskog i građevinskog projekta rekonstrukcije postojećeg vrelovoda, kojim se predviđa proširenje distributivne mreže, što će omogućiti priključenje novih stambenih i poslovnih objekata, izjavio je Srni direktor ovog preduzeća Dejan Berjan.
Berjan naglašava da su prije dvije godine “Toplane-INS” uspješno realizovale jedan od najvećih energetskih projekata u gradu, kada je izvršena rekonstrukcija kotlovnice i kotlova starih čak 47 godina, te ujedno povećana snaga kotlovnice sa tadašnjih 11 na čak 20 megavata.
“Povećana snaga kotlovnice omogućila je širenje toplotne mreže na novoizgrađene stambene i poslovne objekte, kao što su zgrade Rektorata i Muzičke akademije, te Narodnog pozorišta Istočno Sarajevo. Zahvaljujući pomenutoj rekonstrukciji, kapacitet kotlovnice u toplani je dovoljno veliki da se uspješno odgovori trendu širenja našeg grada, brzog razvoja i građenja”, pojasnio je Berjan.
Pomenutom rekonstrukcijom, dodaje Berjan, “Toplane-INS” ujedno su prešle na prirodni gas kao energent za grijanje umjesto višedecenijski korištenog mazuta, uz mogućnost alternativnog snabdijevanja lož-uljem.
“Riječ je o energetski efikasnijem, ekološki prihvatljivijem i pouzdanijem rješenju, koji je doveo do smanjenja emisije ugljen-dioksida u vazduhu i veće zaštite životne sredine. Izvjesno je da su povećan kapacitet kotlovnice i prelazak na prirodni gas doveli i do veće sigurnosti i kvaliteta pružene usluge isporuke toplotne energije. U prilog tome govori i činjenica da od rekonstrukcije, nijedan dan nije bilo kašnjenja, ni prekida u pružanju ove usluge korisnicima”, naglasio je Berjan.
Berjan je rekao da je za velik broj novoizgrađenih stambeno-poslovnih objekata, kao i onih koji su u izgradnji i čija se gradnja tek planira potrebno omogućiti priključenje na distributivnu mrežu.
Prema njegovim riječima, uvidom u regulacione planove grada može se zaključiti da se očekuje znatno povećanje broja priključenih objekata na sistem daljinskog grijanja kroz širenje stanogradnje, te se u ovom momentu nameće potreba za rekonstrukcijom postojećeg vrelovoda.
“Regulacioni plan `Centar četiri` jasno nam pokazuje da se u ovom dijelu grada pojavila potreba za dodatnih šest megavata toplotne energije. Zato je neophodno da se navedenom rekonstrukcijom izvrši prilagođavanje distributivne mreže povećanim zahtjevima za isporuku toplotne energije”, rekao je Berjan.
Pored mašinskih i građevinskih radova na rekonstrukciji vrelovoda, Berjan naglašava da je ovim projektom predviđena i rekonstrukcija dijela toplotnih podstanica, s ciljem potpune automatizacije.
Berjan dodaje da ovaj segment rekonstrukcije za cilj ima optimizaciju upravljanja, nadzora i kontrole rada postrojenja, smanjenje uticaja ljudskog faktora i grešaka pri radu, smanjenje kvarova, opterećenja opreme i broja servisnih intervencija.
Prema Berjanovim riječima, “Toplane-INS” ne prestaju da rade na poboljšanju kvaliteta usluge isporuke toplotne energije, povećanju zaštite životne sredine, te pouzdanosti i efikasnosti u svom poslovanju.
Berjan je izrazio nadu da će da će “Toplane – INS” u budućnosti obezbijediti neophodna finansijska sredstva za realizaciju ovog projekta, a čiji će tačan iznos biti poznat nakon izrađenog projektnog rješenja.