Savez opštine i gradova Republike Srpske nikada nije bio niti će biti bilo kakva vrsta političke organizacije već mjesto gdje se zastupaju i objedinjuju interesi sve i jedne pojedinačne člance, odnosno 64 lokalne zajednice u Republici Srpskoj, 10 gradova i 54 opštine, rekao je predsjednik Ljubiša Ćosić.
Vlada Republike Srpske utvrdila je u srijedu, 4. decembra, Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o budžetskom sistemu, kojim se, između ostalog, uređuje pripadnost i raspodjela prihoda od indirektnih i direktnih poreza, kao i neporeskih prihoda u Srpskoj.
Ćosić je na konferenciji za novinare u Banjaluci istakao da Savez apsolutno stoji iza prijedloga proslijeđenog Vladi od koje traže da se ove izmjene i dopune usvoje i primjenjuju u naredne tri godine.
On je istakao da će se neke lokalne zajednice, naročito 20 izrazito nerazvijenih, koje dobiju po 200.000, 300.000, 400.000 KM više u svoj budžet, u potpunosti oporaviti.
On je podsjetio da je ovaj zakon donesen 2012. godine i da su se do 2016. desile tri izmjene i dopune, a posljednja se odnosila na kriterijume o raspodijeli sredstava od PDV-a.
Ćosić je ukazao da posljednjih godina sve i jedna lokalna zajednica u Republici Srpskoj ima povećanje sredstava od PDV, u ovoj godini je to rekordan iznos od 550 miliona KM.
U idućoj godini je planirano 607 miliona, a Ćosić je naveo da očekuje da će biti i više, te da je ideja Saveza da oni koji dobijaju najviše, budu solidarni i da dobiju umanjenja, a da se to umanjenje raspodijeli za 20 izrazito nerazvijenih i 15 nerazvijenih opština.
“Banjaluka početkom ove godine planirala je prihod od 68 miliona KM od PDV-a, a dobiće 78, dok je Bijeljina planirala 38 i dobiće 42. Znači, ono što su oni planirali, ostvareno je više”, istakao je Ćosić i dodao da bba grada ne dobijaju manje već više ove godine.
Takođe je pojasnio da je ovu konferenciju za novinare sazvao i da bi ukazao da 20 izrazito nerazvijenih lokalnih zajednica obuhvata teritoriju od 4.200 kvadratnih kilometara i da tamo živi 90.000 stanovnika.
Oni, kaže, dobijaju srstava od PDV-a koliko sama Bjeljina dobije zajedno, koja je 730 kvadratnih kilometara.
Naveo je da 15 nerazvijenih lokalnih zajednica dobije od PDV-a manje 77 miliona od Banjaluke, a u njima živi 155.000 stanovnika na površini od 5.200 kvadratnih kilometara, za razliku od Banjaluke koja se nalaze na površini od 1.239 kvadratnih kliometara.
Prema tome, rekao je Ćosić, stanovništvo koje broji iznos od skoro 250.000 stanovnika, živi na 9.400 kvadratnih kilometara, odnosno na gotovo pola Republike Srpske.
“Nema po dva auto-puta koji ulaze u taj grad. Nema sve benefite koje imaju veliki gradovi”, rekao je Ćosić i dodao da ni Prijedor, Istočno Sarajevo, Doboj i Zvornik, kao gradovi koji imaju 50.000 osnovnika, ne dobijaju ništa od povećanja.
Naglasio je da je budžet Banjaluke između 220 i 240 miliona KM, a da je jedna trećina, odnosno 80 miliona od PDV-a.
“Govori li iko o tome koliko su proasli prihodi od poreza na dohodak Banjaluci. Po osnovu posljednjih izmjena iz prošle godine. Koliko su prihodi Banjaluka od prodaje zemljišta, od rente i uređenja, od taksi. To su prihodi na kojima jedan menadžer, gradonačelnik treba da radi”, rekao je Ćosić i dodao da u Istočnom Sarajevu niko nije gasio svjetlo ni jednoj republičkoj instituciji.
Ćosić je napomenuo kako nije bilo inicijative da je neka odbijena na štetu bilo koje lokalne zajednice, ali jeste da neka realizacija nije ugledala svjetlost dana.
Istakao je da je među onima koja je ugledala svjetlost dana prijedlog da zaposlene u predškolskim ustanovama u nerazvijenim, izrazito nerazvijenim opštinama plaća Vlada Republike Srpske, što će se uskoro desiti.
Na inicijativu Saveza opština i gradova Republike Srpske, a s ciljem postizanja finansijske stabilnosti i razvoja nerazvijenih i izrazito nerazvijenih jedinica lokalne samouprave, Vlada Republike Srpske predložila je mjeru da se razvijenim jedinicama u naredne tri godine umanje iznosi prihoda od indirektnih poreza i taj dio sredstava usmjeri u razvoj nerazvijenih jedinica lokalne samoprave.
GRADONAČELNICI BANJALUKE I BIJELJINE NA SJEDNICE UGLAVNOM SLALI SARADNIKE
Gradonačelnici Banjaluke i Bijeljine su na sastanke Predsjedištva Saveza opština i gradova Republike Srpske uglavnom slali saradnike, a na posljednji sa kojeg je krenula inicijativa o izmjenama Zakona o budžetskom sistemu niko iz ta dva grada nije došao, rekao je član Predsjedništva Miroslav Bojić.
Bojić je istakao da je za četiri godine gradonačelnik Banjaluke Draško Stanivuković, koji je i potpredsjednik Saveza, samo jednom bio na sjednici Predsjedništva.
“Uglavnom je slao svoje predstavnike, a na ovom posljednjem sastanku, koji se desio prije desetak dana kada smo kandidovali izmjene zakona, nije se pojavio niko ni iz Banjaluke ni iz Bijeljine, a svi su uredno obaviješteni”, pojasnio je Bojić na konferenciji za novinare u Banjaluci.
On je naveo da se iz materijala za sjednicu, koje su dobili svi gradonačelnici i načelnici, vidjelo da je jedna od tačaka prijedlog izmjena i dopuna Zakona o budžetskom sistemu sa osvrtom na nerazvijene i izrazito nerazvijene lokalne zajednice.
“Ovo je odluka Saveza opština i gradova. Saveza opština i gradova je donio odluku da se to uradi. Zašto nisu došli na sastanak Predsjedništva da o tome raspravljamo?”, upitao je Bojić, koji je i gradonačelnik Laktaša.
Gradonačelnik Prijedora Slobodan Javor, koji je član Predsjedništva Saveza, potvrdio je da je kompletna inicijativa krenula od Saveza opština i gradova i da su svi bili solidarni jer zaista žele dobro Republici Srpskoj.
“Ne možemo samo gledati Republiku Srpsku iz jednog mjesta i to je ključno. Lako je biti gradonačanom Banjaluke, Bijeljine, Prijedora jer imaju više prihoda i mnogo je lakše rasporediti sredstva u budžetu”, rekao je Javor.
Kaže da mu je žao što neki ne gledaju tako već gledaju samo ispred sebe, što nije korektno.
“Ključno je da se nikome za narednu godinu ne umanjuju sredstva. Mislim da to dobro znaju i ovi koji se bune, ali jednostavno žele da na razne načine stvore pogrešnu sliku u javnosti, jer im očigledno nije stalo do Republike Srpske kao nama”, rekao je Javor.
Ukazao je da je opstanak moguć samo ako ima sloge, te da mnogi pričaju da im je značajna Republika Srpska, a u prvoj situaciji pokažu pravo lice i zapravo šta im je krajni cilj.
Javor je istakao da je poražavajuće što se u Banjaluci iz tog razloga gasi svjetlo institucijama Republike Srpske i da se pojedinci samovoljno ponašaju.
“Kakva je to poruka građanima, kakva je to poruka svim gradovima i opštinama u Republike Srpske. Zbog čega se gasi? Zato što će sljedeće godine dobiti više sredstava nego što dobili ove, ali ne u obimu koliko oni smatraju da treba da dobij. Mislim da je to poražavajuće”, zaključio je Javor.