Specijalista interne medicine- kardiolog doktor Bojan Pejović objasnio je koje posljedice ostavljaju visoke dnevne temperature i izlaganje suncu.
Dr Pejović objasnio je da sunčanica nastaje nakon dužeg izlaganja glave suncu, posebno kada je potiljak izložen visokoj temperaturi i pod uticajem sunčeve toplote. Naše tijelo se hladi kardiovaskularnim sistemom i znojenjem, a kako bi znojenje bilo efikasno za vrijeme velikih vrućina kroz našu kožu protiče znatno veća količina krvi koja hladi tijelo i tako štiti svoje najvažnije organe, a posebno mozak.
On je naglasio da su simptomi sunčanice jaka glavobolja, suva koža, stalno povećavanje tjelesne temperature, vrtoglavica, nemir, pospanost, nesanica, povraćanje, zujanje u ušima, poremećaj vida i nevjestica. Puls je ubrzan, a disanje plitko i ubrzano.
„U ovim situacijama osobu na koju posumnjamo da ima simptome sunčanice potrebno je smjestiti u hladovinu, raskomotiti je, stavljati obloge sa ledom na potiljak i glavu, sve dok se temperatura ne vrati u normalu. Tjelesnu temperaturu potrebno je stalno kontrolisati i osobi davati hladne napitke, najbolje vodu“ napominje dr Pejović, navode iz Bolnice “Srbija” u Istočnom Sarajevu.
“Toplotni udar je sličan sunčanici, nastaje bez najave, kao rezultat prekomjernog povećanja tjelesne temperature i nemogućnosti organizma da je održi u normalnom opsegu, iznenadnim kolapsom i padom krvnog pritiska . U ovom slučaju simptomi na koje treba obratiti pažnju su : malaksalost, pojava grčeva, vrtoglavica, osjećaj žeđi, slabost, prestanak znojenja, jaka glavobolja, suvoća i crvenilo kože, puls je slab i jako ubrzan. U slučaju pojave ovih simptoma, potrebno je osobu smjestiti u hladnu prostoriju, tuširati je mlakom vodom, stavljati hladne obloge, pozvati hitnu pomoć i obratiti se ljekaru“ istakao je dr Pejović.