Ravna planina banerRavna planina baner

Tema

Dvije najveće prijetnje po ekonomiju prema najvećem bankaru današnjice

19 Januar 2025
2 min.
Dvije najveće prijetnje po ekonomiju prema najvećem bankaru današnjice

Iako je ekonomija SAD pokazala otpornost, sa usporavanjem inflacije i konstantno snažnim tržištem rada, izvršni direktor JPMorgan Chase-a (JPM), Džejmi Dajmon, i dalje vidi dvije “značajne prijetnje” po ekonomiju.

“Trenutni i budući zahtjevi za potrošnjom vjerovatno će podstaći inflaciju, zbog čega bi inflacija mogla da potraje neko vrijeme”, rekao je Džejmi Dajmon u izvještaju o prihodima banke za četvrti kvartal.

“Pored toga, geopolitičke okolnosti su najsloženije i najopasnije od Drugog svjetskog rata”.

Ovo upozorenje stiglo je dok je najveća banka u SAD po vrijednosti imovine objavila svoj najveći godišnji profit u istoriji, nadmašivši očekivanja Volstrita u svim kategorijama.

Banka je saopštila da je ostvarila 14 milijardi dolara neto prihoda u četvrtom kvartalu 2024, što predstavlja skok od 50% u odnosu na prethodnu godinu, i 58,5 milijardi dolara na godišnjem nivou.

Prihodi su takođe nadmašili projekcije, ukupno iznoseći 42,8 milijardi dolara, što je povećanje od 11% u poređenju sa istim periodom prošle godine, prenosi Bankar.me.

Uprkos kontinuiranim rekordnim rezultatima banke, Dajmon je više puta upozorio na potencijalne posljedice tekućih geopolitičkih sukoba, uključujući ratove na Bliskom istoku i u Evropi.

U oktobru je Dajmon izjavio da su globalni “uslovi opasni i pogoršavaju se”, ponavljajući slične komentare od prošle godine da je ovo “najopasnije vrijeme koje je vidio u posljednjih nekoliko decenija”.

“Kao i uvijek, nadamo se najboljem, ali pripremamo firmu za širok spektar scenarija”, rekao je Dimon, prenosi Blic. Kompanije se takođe pripremaju za potencijalne inflacione efekte povezane s politikama dolazeće administracije Donalda Trampa, poput planova za opšte tarife do 20% na uvezenu robu iz svih zemalja i drugih prijedloga koji bi mogli dodatno povećati nacionalni dug, koji sada iznosi preko 36 biliona dolara.

Ekonomisti iz Goldman Sachs-a (GS) upozorili su da bi takve sveobuhvatne tarife mogle privremeno podići inflaciju iznad 3%.

Međutim, većim dijelom, Dajmon i drugi bankari se raduju povratku Donalda Trampa u Belu kuću – i prijateljskijem regulatornom okruženju koje se očekuje s njegovom administracijom.

Dajmon je izjavio da cilj nije slabljenje regulacije, već “uspostavljanje pravila koja su transparentna, poštena, holistička u svom pristupu i zasnovana na rigoroznoj analizi podataka, kako bi banke mogle igrati svoju ključnu ulogu u ekonomiji i na tržištima”.

Povezani članci

Džatras: Ako Rusija pobijedi, Srpska će dobiti prostor da zastupa svoje interese

Izgledi odnosa Republike Srpske i SAD u budućnosti najviše će zavisiti od toga šta će se sljedeće dogoditi u Ukrajini, jer će Srpska imati više prostora za zastupanje svojih interesa u slučaju odlučne pobjede Rusije u ukrajinskom sukobu, izjavio je za Srnu ugledni američki analitičar i bivši diplomata DŽejms DŽatras. On je nakon inauguracije predsjednika […]

Digitalni novčanik i elektronski novac omogućavaju plaćanje bez čekanja u redu ispred šaltera

Nakon što su nedavno na snagu stupila podzakonska akta Zakona o elektronskom novcu, u Republici Srpskoj su se stvorili uslovi da na tržište, do sada namijenjeno isključivo bankama, uđu i drugi igrači. Ovim će građani i privreda dobiti nove digitalne finansijske usluge, ali i konkurenciju koja bi mogla da snizi cijene finansijskih usluga. Ana ima […]