Ravna planina banerRavna planina baner

Istočno Sarajevo

Hram Svetog Vasilija Ostroškog utočište za dušu i jedan od najsvetijih ukrasa našeg grada

03 April 2024
3 min.
Hram Svetog Vasilija Ostroškog utočište za dušu i jedan od najsvetijih ukrasa našeg grada

Srpska Pravoslavna Crkvena opština i parohija kotoračka u Dobrinji pominje se u devetnaestom vijeku i zvala se Sarajevsko polje. Od 1919. godine granice parohije su izmjenjene i od tada nosi naziv po istoimenom selu Kotorac koje, je zajedno sa okolnim naseljima i selima, činilo parohiju.

Ime Kotorac datira još iz doba Konstantina Porfirogenita (X vijek), koji u svojim djelima opisuje postojenje grada Katera (Kotorac) na desnoj obali rijeke Željeznice.

“Crkvice“ je naziv lokaliteta gdje se danas nalazi pravoslavno groblje u Kotorcu, a to ukazuje na nekadašnje postojanje crkvišta – mjesta gdje se narod okupljao na molitvu. Prve pisane podatke o parohiji imamo sa kraja XIX vijeka, kada se u ljetopisu pominje prvi paroh Mihailo Stanić (1872- 1890).

Bogoslužbeno mjesto nije postojalo, pa su vjernici odlazili u neke od hramova u Sarajevu, gdje je i bilo sjedište ove parohije, sve do izgradnje hrama Svetog Vasilija Ostroškog u naselju Dobrinja u Istočnom Sarajevu.

U blizini Kotorca, na lokalitetu Bijelo polje, 1939. godine, izgrađen je crkveni dom, a planirano je da se počne graditi hram. No, u vrijeme Drugog svjetskog rata ova parohija trpi velika stradanja. Tadašnji paroh kotorački, jerej Božina Minić, zajedno sa svojim parohijanima doživljava velike torture od nove ustaške vlasti i u svom izvještaju detaljno opisuje imena i načine mučeničkog stradanja svojih parohijana. Pred kraj rata partizani su mu oduzeli svu dokumentaciju i spalili je, a njega pogubili.

Komunistička vlast 1958. oduzima i nacionalizuje parohijski dom. Crkva je taj dom i zemljište otkupila od države (1983. godine). Tokom rata u BiH, jedan dio doma je preuređen i služio kao bogoslužbeno mjesto. Dom je 2002. godine srušen zbog dotrajalosti.

Komunistička vlast nije dozvoljavala izgradnju hrama u ovoj parohiji sve do pred kraj dvadesetog vijeka. Dozvola za izgradnju hrama dobijena je tek 1990. godine, pred prve višestranačke izbore u tadašnjoj državi.

Zemljište za hram poklonio je Vukan Šehovac, ugledni domaćin iz Dobrinje. Gradnja je počela krajem oktobra 1990. godine. Do početka ratnih dešavanja hram je bio ozidan i skoro u potpunosti pokriven bakrom.

Za vrijeme ratnih dejstava, hram je pretrpio znatna oštećenja. Zvonik je pogođen sa dva projektila iz bestrzajnog topa, a bakarni lim je u kontinuitetu trpio oštećenja od municije raznih kalibara.

Prvo bogosluženje u ovom hramu služeno je na Teodorovu subotu, 2. marta 1996. godine. U ljeto 1997. godine završeni su radovi na unutrašnjem uređenju hrama, a naredne, 1998. godine, završena je fasada hrama. Te godine su ugovoreni poslovi na izradi ikonostasa i ostalog inventara za hram.

Patrijarh srpski g. Pavle, uz sasluženje više arhijereja, služio je u ovom hramu, povodom proslave više jubileja Srpske pravoslavne crkve, 2. maja 1999. godine.

Hram je osveštao mitropolit Nikolaj 30. septembra 2001. godine, a sasluživao je episkop Hrizostom (sadašnji mitropolit dabrobosanski). Kumovao je Boško Radonja iz Lukavice.

Višegodišnje zakišnjavanje zidova i simsova hrama učinilo je da bude ubrzano propadanje postavljene fasade, pa se 2015. godine pristupilo obnovi. Tada je izvršena zamjena oštećenog lima na simsovima, a staro zvono je zamijenjeno sa tri nova.

Ikonostas od hrastovine u duborezu izradio je Miroslav Trbusić iz Kragujevca, 1998. godine. Ikone na ikonostasu izrađene su u manastiru Svetog Stefana (metoh man. Sv. Prohora Pčinjskog).

Hram Svetog Vasilija Ostroškog postaje mjesto okupljanja vjerujućeg naroda Istočnog Sarajeva, a kompleks oko hrama jedno od najljepših urbanih područja u našem gradu.

Povezani članci

Istočna Ilidža: Usvojena odluka o realizaciji dva projekta iz kreditnih sredstava grada

Odbornici Skupštine opštine Istočna Ilidža usvojili su danas na sjednici odluku o izboru projekata koji će biti realizovani iz kreditnih sredstava grada Istočno Sarajevo u iznosu od 950.000 KM. Sredstva u iznosu od 550.000 KM su predviđena za kupovinu poslovnog prostora za potrebe proširenje Galerije “Žarko Vidović”, u okviru Centra za kulturu i informisanje, i […]

Ćosić: Na brdu Koran na Palama biće izgrađen Hram Svetog Stefana

 Gradonačelnik Istočnog Sarajeva Ljubiša Ćosić izjavio je da je sa predsjednikom Republike Srpske Miloradom Dodikom dogovoreno da na brdu Koran na Palama, koje će se ubuduće zvati brdo slobode, bude izgrađena crkva Svetog Stefana posvećene osnivačima Srpske. Ćosić je rekao novinarima, tokom posjete Sokocu sa predsjednikom Srpske, da je projekat izgradnje crkve predsjednik Dodik delegirao […]