Zamjenik predsjedavajućeg Savjeta ministara Staša Košarac izjavio je danas da srpski ministri na današnjoj sjednici Savjeta ministara, tragom zaključaka Narodne skupštine Republike Srpske nisu dozvolili da se raspravlja o tri tačke koje su u vezi sa pitanjem EU, dok se ne uvaži mišljenje nadležnih institucija Srpske.
“Raduje me da su ovog puta kolege iz jednog dijela Federacije BiH /FBiH/ shvatile da je to jedini ispravan način. Naši postupci u Savjetu ministara, kada su u pitanju evropski zakoni će biti na tragu stavova Narodne skupštine Republike Srpske – da se o zakonima prethodno izjasni Narodna skupština, a o nekim drugim pitanjima i informacijama i Vlada, odnosno resorna ministarstva”, naveo je Košarac i dodao da je atmosfera na današnjoj sjednici Savjeta ministara, za razliku od prethodne bila korektna.
Košarac je naglasio i da srpski ministri nisu dozvolili tendenciozni zaključak Vlade FBiH o tome da je neophodno da zaživi “komisija o državnoj imovini”, navodeći da je pitanje imovine riješeno Dejtonskim sporazumom i da ona pripada entitetima.
“Nismo dozolili da se verifikuje na taj način pojam državne imovine jer je to pitanje riješeno u Dejtonskom mirovnom sporazumu”, rekao je Košarac novinarima nakon sjednice Savjeta ministara.
Košarac je istakao da je na prijedlog Ministarstva spoljne trgovine i ekonomskih odnosa, na čijem je čelu, danas usvojena odluka da se za uvoz hibridnih, električnih i vozila na plin smanji carina.
“To je nastavak dobre politike koju Savjet ministara već četiri godine definiše kroz odluku o carinskim suspenzijama i mislim da ćemo na taj način omogućiti veće korištenje ovih vozila i u ovako zagađenom Sarajevu za one koji to žele”, naglasio je Košarac.
On je rekao da na današnjoj sjednici nije razmatrana informacija o licima koja trebaju biti deportovana iz SAD u BiH, navodeći da se radi o ozbiljnom bezbjednosnom izazovu.
Prema njegovim riječima, Savjet ministara je na današnjoj sjednici upoznat i sa inicijativama za njegovu smjenu, kao i za smjenu ministra finansija i trezora u Savjetu ministara Srđana Amidžića i ministra za ljudska prava i izbjeglice Sevlida Hurtića.