Politikolog Filip Matić rekao je da su kolonijalni upravnici u BiH dugo godina devastirali Dejtonski sporazum, koji je jedan od primjera kako Sjedinjene Države i Zapad “poštuju” međunarodno i pravo uopšte, te naglasio da je jako važno čuvati ovaj sporazum.
“Imamo sporazum iz Minska koji, da je poštovan, ne bi došlo do rata u Ukrajini. Imamo sporazum iz Dejtona koji se nije poštovao, nego je izvorni sporazum razrušen grubim kršenjem od Arbitraže za Brčko 1997. godine prenosom nadležnosti i miješanjem visokih predstavnika”, rekao je Matić Srni.
On je naveo da se od jedne konfederalne države koja je trebala da funkcioniše na principu saradnje različitih strana, odnosno dva entiteta i tri konstitutivna naroda, došlo do situacije da se veliki broj nadležnosti nalazi na nivou BiH.
Matić je rekao da to daje priliku Bošnjacima da aktivno vrše atake na Republiku Srpsku.
“Bošnjačka politika je uvijek instruisana od Sjedinjenih Država i njihov cilj se ogleda u `Islamskoj deklaraciji` Alije Izetbegovića, onda programom SDA koji je nastavio da živi kroz sve stranke, pa i stranke `trojke`”, ukazao je Matić.
On je dodao da bi eventualno pronalaženje nekog vida povratka Dejtonu, što je u ovom trenutku praktično nemoguće, donijelo dobro i BiH i Republici Srpskoj u njoj.
“U ovom trenutku jako je važno da čuvamo Dejton, jer dešavaće se nasrtaji i međunarodne zajednice. U stvaranju multipolarnog svijeta kojem svjedočimo uvijek se pojavljuju žarišta i mi definitivno jesmo jedno od njih. Dejton može da bude spas za sve nas, a pod tim mislim i na Bošnjake, Hrvate i Srbe”, naveo je Matić.
On je rekao da je Dejtonski mirovni sporazum dao prava svima, a ne samo Srbima.
“To je sporazum koji nas tjera na saradnju. U suprotnom, ako budemo nasrtali jedni na druge, ako se bude nastojala uništavati Republika Srpska, odnosno drugi etnos, nastojalo marginalizovati Hrvate, Bošnjake ili Srbe, neće na dobro izaći. BiH neće biti mirna, nego ćemo napraviti problem čije posljedice ćemo svi osjetiti”, rekao je Matić.
On je ocijenio da je Dejtonski mirovni sporazum “kruna velike borbe, kako političke prije i tokom rata, tako i vojne u kojoj su borci Vojske Republike Srpske utkali živote u stvaranje Srpske.
Matić je dodao da je Dejtonski sporazum “sveto slovo” koje se mora čuvati, jer štiti Srbe od preglasavanja i unitarne države od koje Bošnjaci nikad nisu odustali, a što se možemo vidjeti na primjeru Hrvata.
Na današnji dan, prije 29 godina parafiran je Opšti okvirni sporazum za mir u BiH i njegovih 12 aneksa, čime je okončan rat u BiH i uspostavljen njen ustavno-pravni poredak.
Ovim sporazumom stvorena je državna zajednica BiH sastavljena od dva entiteta, Republike Srpske i Federacije BiH, koji su potpisnici svih aneksa.
Dejtonski sporazum zvanično je potpisan 14. decembra 1995. godine u Jelisejskoj palati u Parizu.