Ravna planina banerRavna planina baner

Zanimljivosti

Natalijina ramonda je simbol pobjede u Prvom svjetskom ratu

11 Novembar 2021
1 min.
Natalijina ramonda je simbol pobjede u Prvom svjetskom ratu

Dan primirja u Prvom svjetskom ratu obilježava se danas širom svijeta, a kao glavni motiv za amblem tog praznika kod srpskog naroda koristi se cvijet Natalijina ramonda, koji ima višestruku simboliku i govori o našem narodu i iskušenjima kroz koja je prošao tokom i posle tog rata.

Natalijina ramonda je endemska biljna vrsta koja živi samo na području Centralnog Balkana, u Srbiji, Makedoniji i sjevernoj Grčkoj. Biljka ima zapanjujuću sposobnost da, kao mitska ptica Feniks, vaskrsava. I kada je u potpunosti osušena samo malo vode dovoljno je da sasvim osušena biljka oživi.

Natalijina ramonda nije ljekovita. Višegodišnja je, zelena i zeljasta biljka koja ima snažno podzemno stablo. Visoka je desetak centimetara, a krunica je uglavnom ljubičaste boje.

Ova biljka, kako su pisali mediji, spada u drevne, praktično fosilne vrste. Ostatak je suptropske flore, vjerovatno iz Afrike, koji je preživio ledeno doba i potom se povukao u skrivene dijelove Balkana.

U amblemu koji se nosi na reveru, osim cvijeta Natalijina ramonda, nalaze se i dvije zelene trake, koje asociraju na lentu slavne albanske spomenice.

Povezani članci

Najduži tunel na auto-putu na svijetu otvara se ove godine

U novoj godini, Kinezi su spremni za novi impozantni infrastrukturni projekat. U pitanju je najduži tunel na auto-putu Tjanšan Šengli, koji je izgradila Kina i planira da ga otvori tokom 2025. godine. Tunel, dug 22,13 kilometara, prolazi kroz planine Tjanšan, jedan od najvećih planinskih lanaca na svijetu, i kroz regiju Sinđang, gdje će puštanjem u […]

Najduža godina ikada imala je čak 455 dana, ovo je razlog

Zamislite da živite u vremenu kada je bilo gotovo nemoguće pratiti godišnja doba jer kalendar nije odgovarao stvarnosti. Upravo sa ovim problemom su se suočavali stari Rimljani, a sam Julije Cezar je pokušao da riješi zabunu u proračunu. U 1. vijeku prije nove ere rimski kalendar je bio toliko neprecizan da je, na primjer, sezona […]