Svaka srpska žrtva koja je život, najsvetije i najdragocjenije, ili dio tijela ugradila u temelje Republike Srpske i odbranila njenu teritoriju da bi mi danas imali svoju otadžbinu je rana neprebolna i nezaboravna, i reći danas da je i jedna od njih uzaludna ne da je strašno, nego je pretragično i nepatriotski, rečeno je Srni u Kabinetu predsjednika Republike Srpske.
“Temelji, danas slobodne i razvijene Republike Srpske, natopljeni su krvlju nedužnih srpskih boraca, a sazidani od ljudskih života i dijelova tijela. Na tim temeljima je sazdana i živi Republika Srpska koja traje i koja se razvija 33 godine nepokolebljivo i dostojno svake njene žrtve uprkos prijetnjama, pritiscima, sankcijama, nametanjima odluka, sudskih procesa i pokušajima otimanja naših šuma, rijeka, polja, planina…naše imovine”, istakli su u Kabinetu predsjednika Srpske reagujući na kolumnu objavljenu u “Glasu Srpske” pod naslovom “Da li smo dostojni” u kojem se navodi da je “previše srpskih boraca prerano dalo sebe za slobodu”.
Nedopustivo je, kažu u Kabinetu predsjednika Srpske, da pero srpskog novinara ispiše riječi: “Previše ih je prerano dalo sebe za slobodu”, i da tako ponizi svetinju koja se zove Republika Srpska.
“Komentar dana ‘Da li smo dostojni’ dostojan je samo objave u prosječnim srbomrzačkim novinama, a nikako u novini koja u svom nazivu ima i riječ SRPSKE”, naglasili su iz Kabineta.
Oni su naveli da u svakom demokratskom društvu postoje opozicija i vlast, postoje razlike u mišljenjima, nesuglasice, postoji politički dijalog, sve je to svojstveno demokratskim zajednicama, ali ne smiju da postoje razdori i podjele.
“Ko želi da vidi vidjeće toliko ljepote u Republici Srpskoj stvorene snagom našeg naroda, počevši od poslanika u Skupštini tadašnje SR BiH, koji su bili mudri i hrabri pa donijelu odluku o osnivanju Srpske Republike BiH, 9. januara 1992, pa do srpskih boraca koji su odbranili našu domovinu, prvu nakon dugo vremena u veoma teškim i izazovnim vremenima. Činjenica da je tadašnje rukovodstvo moglo da donese ovakvu sudbonosnu odluku počivala je na hrabrosti, patriotizmu, slobodoljubivosti.
Nakon toga, željom Alije Izetbegovića koji je žrtvovao mir, došao je strašni, krvavi rat u kojem su naoružane i opremljene muslimanske formacije svim snagama nadirale na vjekovna srpska ogljišta. Dočekali su ih naši borci koji su pružili žestok otpor spremni na bezgranično žrtvovanje da bi sačuvali Srpsku”, naglasili su u Kabinetu predsjednika.
Oni su poručili da nas istorija kroz vijekove uči da nijedna žrtva nije uzaludna kada se da za slobodu otadžbine, kao što su to činili naši borci, i zbog toga nijedan od njih ne smije i ne može biti zaboravljen.
“NJihova žrtva je sveta kao što je sveta i Republika Srpska, koja je danas bogata pozitivnim pričama, uspješnim i sposobnim ljudima, ljekarima, učiteljima, profesorima, političarima, poljoprivrednicima, mladim talentima, odličnim učenicima, studentima…
To su tople priče koje treba da pune novinskih stranica, a ne razdori i tvrdnje da je nečija žrtva bila uzaludna. Nijedna žrtva, nijedna kap krvi, pa ni kap znoja nije uzalud ako čuvamu sjećanje na njih i poštujemo to što živi u temeljima naše jedine i vječne otadžbine – Republike Srpske”, zaključili su iz Kabineta predsjednika Republike Srpske.