Specijalna bolnica za psihijatriju u Sokocu danas je, u prisustvu zvanica i saradnika, obilježila 66 godina postojanja ove zdravstvene ustanove sekundarnog nivoa u kojoj je trenutno na liječenju, rehabilitaciji i resocijalizaciji 137 pacijenata sa akutnom i hroničnom patologijom.
Dan bolnice je obilježen tradicionalnom priredbom gdje su se pacijenti predstavili pjesmom, igrom, recitacijama, igrokazom, te ručnom radinošću, slikama, dekorativnim i ukrasnim predmetima nastalim kroz kreativne radionice radno-okupacione terapije u ovoj ustanovi.
Vršilac dužnosti direktora Specijalne bolnice za psihijatriju Dragan Bulajić je rekao Srni da ova ustanova stalno unapređuje svoj rad zahvaljujući podršci Ministarstva zdravlja i socijalne zaštite u Vladi Republike Srpske.
On je dodao da je u godini na izmaku u bolnici realizovano više inicijativa, među kojima je i rušenje oronulog objekta nekadašnjeg Sudskog odjeljenja u krugu bolnice, koji je u ranijem periodu devastiran u požaru.
Bulajić je istakao da je tokom ove godine rekonstruisana sala za sastanke u prostoru koji je bio skoro neupotrebljiv za kvalitetan rad i preuređena prostorija koja se koristi za dnevni boravak pacijenata u zimskim danima.
On je naglasio da je, zahvaljujući pomoći Vlade Republike Srpske i resornog ministarstva, Specijalna bolnica za psihijatriju dobila grant koji biti iskorišten za rekonstrukciju zgrade Ženskog rehabilitacionog odjeljenja.
“Ovi projekti nisu samo ulaganje u infrastrukturu, već u budućnost ove ustanove, u kojoj se trudimo da poboljšamo uslove rada i da boravak pacijenata učinimo boljim i ugodnijim”, istakao je Bulajić.
On je naglasio da svi uspjesi ove ustanove ne bi bili mogući bez pomoći onih koji su vjerovali u njihove ideje, te se ovom prilikom zahvalio svima koji su doprinijeli realizaciji projekata u Specijalnoj bolnici za psihijatriju.
Javna zdravstvena ustanova Specijalna bolnica za psihijatriju u Sokocu, počela je sa radom u decembru 1958. godine i pacijentima pruža optimalnu zdravstvenu zaštitu zasnovanu na najboljoj psihijatrijskoj praksi i humanosti, a krajnji cilj je oporavak pacijenta i njegova integracija u društvenu zajednicu.