U Istočnom Novom Sarajevu sinoć je predstavljena knjiga “Vuk u ratnoj priči” autora Milana Jolovića Legende, pukovnika i komandanta Specijalne jedinice “Vukovi sa Drine” koja govori o socijalno-psihološkim aspektima ponašanja vojnika u ratu.
Jolović je rekao da u knjizi nije pisao o junaštvu i herojstvu, nego o psihološkim aspektima ponašanja vojnika u ratu.
“Opisao sam kako se vojnik bori sa strahom, kako prepoznati da je vojnika preplavio adrenalin, opisujem kako vojnik doživljava najveći šok, kako to prepoznati jer tada može da izvrši samoubistvo. Na to sam stavio akcenat i pokušao sam skrenuti pažnju i stručnoj javnosti kako bi se i oni malo pozabavili tim problemima”, izjavio je Jolović novinarima.
On je dodao da postoje brojni borci koji nakon rata nisu bili podvrgnuti testiranjima i provjerama da li su imali problema sa posttraumatskim sindromom.
Jolović je naveo da je u knjizi pisao i o srpskom seljaku koji je kroz istoriju branio i hranio državu.
“Nikada mu se ta država nije na adekvatan način odužila”, rekao je Jolović i istakao da prava mudrost i iskustvo potiče od seljaka.
On je naveo da je u knjizi pisao i o ulozi žena u ratu, te o odnosu politike i vojske.
Predsjednik Instituta za nacionalnu strategiju Dragoslav Bokan, koji je napisao predgovor Jolovićeve knjige, rekao je da nema mnogo knjiga o posljednjem ratu za razliku od prethodnih.
“Nažalost, poslednji rat je postao samo tema novinara i zato je važno kada neko ko je bio učesnik rata napiše ovakvu knjigu i govori o značaju rata i junacima svoje epohe”, naglasio je Bokan.
Predstavljajući Jolovićevu knjigu, profesor geopolitike Srđan Perišić rekao je da je knjigu pročitao u jednom dahu i preporučio je svim generacijama, jer opisuje borca i način na koji je on doživljavao Odbrambeno-otadžbinski rat.
“Knjiga govori o mukamam i dilemamam borca. Republika Srpska 29 godina čeka takvo djelo”, rekao je Perišić.
On je naveo da istorijska, pa i političke nauke potvrđuju da narod koji zaboravi svoju istoriju, stradanje i uspjehe, kada mu se nešto drugo bude dešavalo, neće biti spreman da to iznese kako treba.
“Zbog toga nam ova knjiga Jolovića, koji je sada pukovnik u rezervi, daje novu snagu, kako da razmišljamo o vremenu koje nam dolazi, na osnovu vremena koje smo svi proživjeli od 1992. do 1995. godine”, naglasio je Perišić.
On je rekao da je iskustvo koje je Jolović prošao kao komandant dragocjeno, te da u ovoj knjizi opisuje neke događaje iz rata, ali tako da opisuje običnog vojnika i sebe.