Ravna planina banerRavna planina baner

Republika Srpska

Pršut najbolja hercegovačka delicija

17 Oktobar 2022
2 min.
Pršut najbolja hercegovačka delicija

Mi se bavimo proizvodnjom pršuta na tradicionalan način, odnosno, od svinja nabavljenih od poznatih domaćih proizvođača, mi sušimo pršute na tradicionalan način, onako kako su sušili naši stari, kaže Velimir Jokanović, vlasnik pršutane “Jokanović” iz Trebinja.

Ova pršutana najpoznatija je po izuzetnom kvalitetu pršuta u ovom dijelu Hercegovine, ali ni u Banjaluci nema većeg i otmenijeg restorana u kome se ne služe ove delicije sušene u selu Tuli, u regiji Zubaca, kod Trebinja.

Jokanović objašnjava da se pršuti sole i presoljavaju morskom solju, stavljaju na cijeđenje viška vode i onda idu na blago dimljenje, odnosno, sušenje na vjetru i dimu u selu Tuli, podno planinskog masiva Orjen, te da mu upravo ta tehnologija i takvo planinsko podneblje i miris dima hercegovačkog drveta za sušenje daju poseban ukus. Nije tajna ni to da se u procesu sušenja koristi i sagorijevanje samoniklog, ljekovitog hercegovačkog bilja, što mesu daje poseban miris.

U ovom je selu nadmorska visina gotovo 700 metara i na spoju je mediteranske i kontinentalne klime, a sve to daje specifičnost sušenju pršuta, poput njeguškog, za kojim, kako kažu bolji poznavaoci suhomesnatih delikatesa, uopšte ne zaostaju.

Iako je za dobar pršut od desetak kilograma potrebna svinja od najmanje 200 kilograma mesa, Jokanović kaže da oni ne rade širu paletu suhomesnatih proizvoda, već su se bazirali samo na pršute.

“Mi smo se bazirali samo na proizvodnju pršuta, a sva procedura se obavlja na jednom mjestu, gdje se i soli, i presuje, i suši, a onda treba da odleži oko dvije godine, jer je ljepši kada prođe taj takozvani period zrenja”, dodaje on.

Iako se pršut na ovaj, tradicionalan način, ne može sušiti uvijek, kod Jokanovća se tokom cijele godine može nabaviti pršut, jer, dok se jedni obrađuju i pripremaju za sušenje u novembru, u zalihama ima onih koji na sazrijevanju stoje i po godinu-dvije i tako se prodaju.

Jokanović kaže da ni pršuta ne nedostaje, ali ni kupaca, među kojim su svakako i poznate trebinjske vinarije, jer se vino izuzetno dobro slaže sa pršutom, što je kod hercegovačkih domaćina oduvijek bila izuzetna čast.

“Kada hercegovački domaćin hoće da vas najsrdačnije ugosti, onda ispred vas stavlja svoj pršut kao meze i svoju najbolju rakiju i vino da uz to pijuckate i to se ne odbija, ma koliko vi bili gladni ili siti”, pojašnjava Jokanović.

Nezavisne

Povezani članci

Đogo: Okrenimo se Hristu koji nam daje snagu da živimo vrlinski život

Đogo napominje da danas čovjek radije priča o grijehu nego o smrti – da se čitava kultura ponosi bludom, neuzdržljivošću, srebroljubljem, a da se onda očekuje društvo posvećeno idejama, vaspitanju, dobroti i solidarnosti.  Srpski narod u ovim izazovnim i teškim vremenima nema drugog puta, osim da se okrene Hristu koji jedini može dati snage da […]

U Srpskoj rođeno 15 beba

U Republici Srpskoj u protekla 24 časa rođeno je 15 beba, 10 djevojčica i pet dječaka, potvrđeno je Srni u porodilištima. Najviše beba rođeno je u Banjaluci – pet, potom u Doboju četiri, u Bijeljini tri, te u Zvorniku, Nevesinju i Gradišci po jedna. U Banjaluci su rođene dvije djevojčice i tri dječaka, u Doboju […]