Ravna planina banerRavna planina baner

Istočno Sarajevo

U Srpskoj status žrtve ratne torture steklo 301 lice

23 Decembar 2024
2 min.
U Srpskoj status žrtve ratne torture steklo 301 lice

U Republici Srpskoj status žrtve ratne torture steklo je 301 lice, od kojih 211 ima pravo na mjesečnu novčanu naknadu, izjavila je danas u Istočnom Sarajevu projektni koordinator bijeljinske Fondacije “Lara” Dragana Petrić.


Petrićeva je uoči početka okruglog stola “Razmjena iskustava i dobre prakse u implementaciji Zakona o zaštiti žrtava ratne torture”, novinarima rekla da lica koja ne primaju novčanu naknadu ostvaruju prava na podsticaje za zapošljavanje i samozpošljavanje, besplatno zdravstveno osiguranje, banjsku rehabilitaciju i oslobađanje od participacije.

Ona je podsjetila da je da su se lica za sticanje statusa žrtve ratne torture mogla prijaviti od usvajanja Zakona o zaštiti žrtava ratne torture 2018. godine do oktobra 2023. godine, kada je rok za prijavu istekao.

“Danas smo tu da razgovaramo o ovom zakonu, odnosno, efektima njegove primjene od usvajanja 2018. godine. Cilj nam je da se prava tih lica koja su ostvarila status u što boljoj mjeri implementiraju”, navela je Petrićeva.

Petrićeva je podsjetila da je Ministarstvo rada i boračko-invalidske zaštite Republike Srpske ove godine u svoj javni poziv za banjsku rehabilitaciju uvrstilo i žrtve ratne torture, što ranije nije bio slučaj.

Izvršni direktor Ženskog interaktivnog ruralnog centra /Žir/ Milena Regoje rekla je da će nastojati da nađu mogućnost da žene koje nisu iskoristile svoje pravo da se registruju, to pravo iskoriste, a one koje su to pravo iskoristile unaprijede svoj položaj.

Pravni savjetnik “Trajl internešnela” za BiH Kenan Sadović erekao je da je cilj današnjeg sastanka razmjena dobre prakse u postupanju sa žrtvama ratne torture sa licima koji su ostvarila status i koja žele da ga dobiju.

“Sa ovim skupovima želimo ovu temu da vratimo na vidjelo i da ukažemo na njihove potrebe. Želimo da se podijele iskustva u radu sa žrtvama ratne torture, posebno jer smo primijetili različit pristup prema tim žrtvama u različitim lokalnim zajednicama. Radimo na tome da uniformišemo pristup prema tim ljudima kako bi se njihov status i položaj poboljšao”, istakao je Sadović.

Okrugli sto organizovali su “Trajl internešnel” u saradnji sa Fondacijom “Lara” Bijeljina i Fondacijom “Udružene žene” Banjaluka.

Okrugli sto je zamišljen kao panel-diskusija u okviru kog će biti razmijenjena iskustva relevantnih institucionalnih i vaninstitucionalih aktera sa područja grada Istočno Sarajevo, opština Foča, Rogatica i Višegrad o efektima i izazovima u primjeni Zakona o zaštiti žrtava ratne torture.

SRNA

Povezani članci

U Sokocu prikupljene 52 doze krvi

U Sokocu su prikupljene 52 doze krvi u današnjoj akciji za koju se prijavilo 60 lica, rekla je Srni šef Službe za transfuziju pri Bolnici “Srbija” Jelena Stojanović Lukić. Ona je navela da dolazi dio godine sa velikim brojem neradnih dana i da treba obezbijediti dovoljne rezerve krvi, što su prepoznali u Aktivu dobrovoljnih davalaca […]

Potvrđena optužnica protiv S.M. zbog nasilja u porodici

Osnovni sud u Sokocu potvrdio je optužnicu protiv muškarca čiji su inicijali S.M. koja ga tereti da je pretukao vanbračnu suprugu čiji su inicijali T.DŽ. Prema optužnici, koju je podiglo Okružno javno tužilaštvo u Istočnom Sarajevu, on je 24. februara, tokom noći, u stanu u opštini Istočno Novo Sarajevo, nakon kraće rasprave, pesnicom vanbračnoj supruzi […]