U Republici Srpskoj status žrtve ratne torture steklo je 301 lice, od kojih 211 ima pravo na mjesečnu novčanu naknadu, izjavila je danas u Istočnom Sarajevu projektni koordinator bijeljinske Fondacije “Lara” Dragana Petrić.
Petrićeva je uoči početka okruglog stola “Razmjena iskustava i dobre prakse u implementaciji Zakona o zaštiti žrtava ratne torture”, novinarima rekla da lica koja ne primaju novčanu naknadu ostvaruju prava na podsticaje za zapošljavanje i samozpošljavanje, besplatno zdravstveno osiguranje, banjsku rehabilitaciju i oslobađanje od participacije.
Ona je podsjetila da je da su se lica za sticanje statusa žrtve ratne torture mogla prijaviti od usvajanja Zakona o zaštiti žrtava ratne torture 2018. godine do oktobra 2023. godine, kada je rok za prijavu istekao.
“Danas smo tu da razgovaramo o ovom zakonu, odnosno, efektima njegove primjene od usvajanja 2018. godine. Cilj nam je da se prava tih lica koja su ostvarila status u što boljoj mjeri implementiraju”, navela je Petrićeva.
Petrićeva je podsjetila da je Ministarstvo rada i boračko-invalidske zaštite Republike Srpske ove godine u svoj javni poziv za banjsku rehabilitaciju uvrstilo i žrtve ratne torture, što ranije nije bio slučaj.
Izvršni direktor Ženskog interaktivnog ruralnog centra /Žir/ Milena Regoje rekla je da će nastojati da nađu mogućnost da žene koje nisu iskoristile svoje pravo da se registruju, to pravo iskoriste, a one koje su to pravo iskoristile unaprijede svoj položaj.
Pravni savjetnik “Trajl internešnela” za BiH Kenan Sadović erekao je da je cilj današnjeg sastanka razmjena dobre prakse u postupanju sa žrtvama ratne torture sa licima koji su ostvarila status i koja žele da ga dobiju.
“Sa ovim skupovima želimo ovu temu da vratimo na vidjelo i da ukažemo na njihove potrebe. Želimo da se podijele iskustva u radu sa žrtvama ratne torture, posebno jer smo primijetili različit pristup prema tim žrtvama u različitim lokalnim zajednicama. Radimo na tome da uniformišemo pristup prema tim ljudima kako bi se njihov status i položaj poboljšao”, istakao je Sadović.
Okrugli sto organizovali su “Trajl internešnel” u saradnji sa Fondacijom “Lara” Bijeljina i Fondacijom “Udružene žene” Banjaluka.
Okrugli sto je zamišljen kao panel-diskusija u okviru kog će biti razmijenjena iskustva relevantnih institucionalnih i vaninstitucionalih aktera sa područja grada Istočno Sarajevo, opština Foča, Rogatica i Višegrad o efektima i izazovima u primjeni Zakona o zaštiti žrtava ratne torture.