Ravna planina banerRavna planina baner

Tema

Ešdaunov zakon pod lupom struke

11 Februar 2025
4 min.
Ešdaunov zakon pod lupom struke

Rukovodstva tri statističke institucije u BiH ponovo otvoreno pregovaraju o izmjeni Zakona o zvaničnoj statistici, koji potiče još od Pedija Ešdauna na poziciji visokog predstavnika, ali još nema dogovora o kompletnom tekstu novog akta, jer entitetski zavodi i dalje imaju nedoumica u vezi sa predloženim rješenjem.

Da je postojeći Zakon o zvaničnoj statistici još u fokusu objelodanjeno je u planu rada Agencije za statistiku BiH za ovu godinu, a koji je krajem prošle usvojen u Savjetu ministara.

U tom dokumentu piše da su u proteklom periodu statističke institucije pokušavale usaglasiti predloženu verziju zakona o zvaničnoj statistici BiH od strane Agencije te da je tekst u značajnoj mjeri korigovan u skladu sa sugestijama entitetskih zavoda za statistiku. Tokom rada na ovom pitanju je, kako dalje navode, a uzimajući u obzir da je ostalo niz otvorenih pitanja u vezi sa pojedinim odredbama zakona, zatražena i pomoć međunarodnih eksperata sa ciljem davanja stručnog mišljenja na predloženu verziju teksta. Tako su ad hok konsultacije u vezi sa tekstom održane u januaru i februaru 2024. godine u prisustvu čelnika i stručnog osoblja Agencije i entitetskih zavoda za statistiku, ali i dalje postoje izvjesne rezerve od strane zavoda u Srpskoj i FBiH.

– Riječ je o manjem broju odredaba, ali u isto vrijeme veoma važnim, tako da očekujemo u narednom periodu dalje aktivnosti na usaglašavanju spornih odredaba. Nadam se da ćemo uz maksimalnu kooperativnost iznaći najbolja rješenja i za preostale neusaglašene odredbe i poslati prijedlog zakona u proceduru usvajanja u 2025. godini – navedeno je u planu rada Agencije iz koje do zaključenja ovog broja “Glasa” nisu stigli odgovoriti na pitanja šta je i dalje sporno kada je riječ o trenutnoj verziji teksta novog zakona.

U Republičkom zavodu za statistiku su, s druge strane, za “Glas” pojasnili šta bi sve trebalo da bude definisano tim zakonom i koje su razlike u odnosu na aktuelni koji je na snazi još od 2004. godine.

Zakon o statistici BiH iz te godine je, naime, nametnut od strane visokog predstavnika 2002, a kasnije usvojen u neizmijenjenom obliku u Parlamentu BiH. Sa ciljem poboljšanja primjene zakona, 2005. godine zaključen je sporazum o primjeni jedinstvenih metodologija i standarda pri izradi statističkih podataka BiH, koji su potpisali predstavnici tri statističke institucije i ministri finansija sa tri nivoa vlasti.

U Zavodu za statistiku Srpske podsjećaju da se od donošenja pomenutog zakona 2004, evropska i statistika u BiH znatno izmijenila, napredovala te postojeći zakonski tekst ne samo da nije aktuelan, nego je postao i tijesan okvir koji sputava razvoj statistike. U međuvremenu, usvojen je Kodeks prakse evropske statistike 2011, kao i Opšti principi zvanične statistike u januaru 2014. godine, koji zahtijevaju izmjenu postojećih zakonskih rješenja.

– U tom smislu, predstavnici tri statističke institucije u BiH su tokom 2021. godine radili na pripremi novog zakona o zvaničnoj statistici BiH, da bi otklonili nedostatke i uvažili zahtjeve procesa usklađivanja sa EU. U tekstu zakona izvršena su poboljšanja u smislu preciznijeg definisanja odredaba, međusobnih prava, nadležnosti statističkih institucija, kao i statističkih institucija i proizvođača zvanične statistike, principi rada na strateškim, programskim i planskim dokumentima, metodološkim osnovama, diseminaciji statističkih podataka, kvalitetu, povjerljivosti i slično – precizirao je direktor Republičkog zavoda Darko Milunović.

Podsjeća i na ranije pokušaje izmjene Zakona o statistici BiH 2012. i 2016. godine, ali nije postignuta saglasnost o tekstu i do izmjena nije ni došlo.

– Postojeći zakon je donesen u specifičnim društvenim i političkim okolnostima, sa evidentno centralističkim rješenjima koja se odnose na ulogu Agencije za statistiku BiH. Stav zavoda je da se prilikom izrade zakona mora uvažiti princip teritorijalne administrativne organizacije i podjele u BiH, koji je u skladu sa principima decentralizacije, posebno kad je u pitanju nadležnost za vršenje statističke djelatnosti, prikupljanje, obradu, razmjenu podataka te zaštitu povjerljivih podataka. U tom smislu, zavod je na pojedine odredbe koje su predložene, a koje bi bile suprotne interesima zavoda, stavio rezervu – zaključio je Milunović.

Status kandidata

U Republičkom zavodu smatraju i da aktuelni evropski momenat u BiH traži promjenu postojećeg zakona.

– Prilagođena opšta procjena državnog statističkog sistema BiH (AGA), koju su radili eksperti Evropske unije, pokazala je da bi pojedina rješenja u postojećim zakonima o statistici trebalo da se mijenjaju te su pomenuti eksperti dali i odgovarajuće preporuke, od kojih je određeni broj kvalitetan i primjenjiv na statistički sistem u BiH i Republici Srpskoj. Osim toga, zakon bi trebalo uskladiti i sa pravnom tekovinom Evropske unije, budući da je BiH u međuvremenu stekla status kandidata – zaključili su u zavodu.

Povezani članci

Šta uraditi ako sumnjate da je račun za struju previsok?

Januarski računi za struju stigli su u domove u Republici Srpskoj, a veliki broj građana ostao je u najmanju ruku zatečen iznosom koji mora da plati. “Nezavisnim novinama” javilo se nekoliko potrošača navodeći da im je račun za januar čak dva-tri puta veći nego za decembar prošle godine, kao i da im je potrošnja električne […]

Kako u vremenu savremene tehnologije razviti čitalačke navike kod djece? (VIDEO)

Savremene tehnologije sa sobom nose brojne izazove. Mališanima su telefoni svakodnevno dostupni, pa je razvijanje čitalačkih navika zato od velike važnosti. Važno je i da prvi susret djetata sa knjigom bude zanimljiv, da bi kasnije i sami čitali. Fondacija “Simo Matavulj”, ustanovljena krajem 2023. godine, upravo za cilj ima podsticanje učenika na čitanje i pisanje […]