Sve češće u kuhinjama zamiriše nešto drugačije – umjesto klasičnog pšeničnog brašna, sve više ljubitelja zdravije prehrane poseže za alternativnim vrstama poput brašna od lješnika, pira i badema.
Ove vrste brašna ne samo da nude bogatiji okus, već su i nutritivno vrednija, lakše probavljiva i pogodna su za razne prehrambene potrebe.
Brašno od lješnika
Brašno od lješnika dobija se finim mljevenjem suvih, najčešće lagano tostiranih/pečenih lješnika. Po strukturi je vlažnije i grublje od pšeničnog brašna budući da uglavnom sadrži masti i proteine. Veoma je bogato zdravim mastima, vlaknima, vitaminom E i mineralima poput magnezijuma i kalijuma.
Kako ga koristiti?
Brašno od lješnika se odlično uklapa u slatke recepte – recepte za pripremu kolača, mafina, biskvita i palačinki. Njegov intenzivan okus dodatno obogaćuje aromu jela, posebno kada se kombinuje sa čokoladom ili voćem. Može se koristiti i kao dodatak granoli, domaćim proteinskim pločicama, ali i za zgušnjavanje supa i umaka.
Zbog nedostatka glutena, preporučljivo je da se kombinuje sa drugim vrstama brašna.
Brašno od pira
Pir je jedna od najstarijih žitarica, a njegovo brašno sve je traženije u modernoj kuhinji. Iako sadrži gluten, on je blaži i lakše probavljiv nego onaj u običnoj pšenici. Pirovo brašno obiluje vlaknima, proteinima, vitaminima B grupe i željezom, a zbog nižeg glikemijskog indeksa pomaže u dužem osjećaju sitosti.
Kako ga koristiti?
Brašno od pira idealno je za pripremu domaćeg hljeba, peciva, palačinki, tijesta za picu i kolača. Pogodno je za korištenje i u slatkim i u slanim receptima. Takođe je odlična zamjena za klasično brašno u pitama, savijačama i palačinkama. Pripazite, kod njegove upotrebe kod dizanih tijesta, pirovom brašnu treba nešto duže vrijeme za fermentaciju.
Bademovo brašno
Brašno od badema pravi se od oguljenih, sušenih i fino mljevenih badema. Vrlo je cijenjeno među osobama koje izbjegavaju gluten, prate LCHF ili keto način prehrane. Sadrži visok nivo zdravih masnoća, bjelančevina, vitamina E te malo ugljikohidrata.
Kako ga koristiti?
Izvrsno je za pripremu torti, keksa, biskvita i poslastica bez glutena. Zbog svoje masnoće i vlažnosti, daje tijestu bogatu i mekanu teksturu. Takođe se može koristiti za paniranje, dodavanje u smutije ili izradu krema i nadjeva, prenosi Coolinarika.
U većini recepata ne treba koristiti 100 odsto bademovog brašna – bolje je zamijeniti od 25 do 30 odsto klasičnog brašna bademovim kako bi se sačuvala struktura tijesta.