Ravna planina banerRavna planina baner

Magazin

Kako i zašto koristiti brašno od lješnika, pira i badema

10 April 2025
2 min.
Kako i zašto koristiti brašno od lješnika, pira i badema

Sve češće u kuhinjama zamiriše nešto drugačije – umjesto klasičnog pšeničnog brašna, sve više ljubitelja zdravije prehrane poseže za alternativnim vrstama poput brašna od lješnika, pira i badema.

Ove vrste brašna ne samo da nude bogatiji okus, već su i nutritivno vrednija, lakše probavljiva i pogodna su za razne prehrambene potrebe.

Brašno od lješnika

Brašno od lješnika dobija se finim mljevenjem suvih, najčešće lagano tostiranih/pečenih lješnika. Po strukturi je vlažnije i grublje od pšeničnog brašna budući da uglavnom sadrži masti i proteine. Veoma je bogato zdravim mastima, vlaknima, vitaminom E i mineralima poput magnezijuma i kalijuma.

Kako ga koristiti?

Brašno od lješnika se odlično uklapa u slatke recepte – recepte za pripremu kolača, mafina, biskvita i palačinki. Njegov intenzivan okus dodatno obogaćuje aromu jela, posebno kada se kombinuje sa čokoladom ili voćem. Može se koristiti i kao dodatak granoli, domaćim proteinskim pločicama, ali i za zgušnjavanje supa i umaka.

Zbog nedostatka glutena, preporučljivo je da se kombinuje sa drugim vrstama brašna.

Brašno od pira

Pir je jedna od najstarijih žitarica, a njegovo brašno sve je traženije u modernoj kuhinji. Iako sadrži gluten, on je blaži i lakše probavljiv nego onaj u običnoj pšenici. Pirovo brašno obiluje vlaknima, proteinima, vitaminima B grupe i željezom, a zbog nižeg glikemijskog indeksa pomaže u dužem osjećaju sitosti.

Kako ga koristiti?

Brašno od pira idealno je za pripremu domaćeg hljeba, peciva, palačinki, tijesta za picu i kolača. Pogodno je za korištenje i u slatkim i u slanim receptima. Takođe je odlična zamjena za klasično brašno u pitama, savijačama i palačinkama. Pripazite, kod njegove upotrebe kod dizanih tijesta, pirovom brašnu treba nešto duže vrijeme za fermentaciju.

Bademovo brašno

Brašno od badema pravi se od oguljenih, sušenih i fino mljevenih badema. Vrlo je cijenjeno među osobama koje izbjegavaju gluten, prate LCHF ili keto način prehrane. Sadrži visok nivo zdravih masnoća, bjelančevina, vitamina E te malo ugljikohidrata.

Kako ga koristiti?

Izvrsno je za pripremu torti, keksa, biskvita i poslastica bez glutena. Zbog svoje masnoće i vlažnosti, daje tijestu bogatu i mekanu teksturu. Takođe se može koristiti za paniranje, dodavanje u smutije ili izradu krema i nadjeva, prenosi Coolinarika.

U većini recepata ne treba koristiti 100 odsto bademovog brašna – bolje je zamijeniti od 25 do 30 odsto klasičnog brašna bademovim kako bi se sačuvala struktura tijesta.

Povezani članci

Brak ili razvod: Stručnjaci otkrivaju šta je najveći problem u ljubavi

Na ljubav do kraja života u Bosni i Hercegovini se prošle godine zaklelo manje građana, a sklopljena su 15.804 braka, što je u odnosu na godinu dana ranije manje za 647 brakova.  Pokazuju to podaci Agencije za statistiku Bosne i Hercegovine, a kako navode, “na ludi kamen” zaljubljeni parovi najčešće su stajali u avgustu, kada […]

Instagram uveo nova ograničenja

Kompanija Meta saopštila je danas da korisnici Instagrama mlađi od 16 godina više neće moći da bez odobrenja roditelja strimuju ili vide blurovane nage slike koje su dobili putem poruka. Pravo pitanje je šta će uopšte mlađima od 16 godina nage slike, ali se taj dio vjerovatno odnosi na zaštitu mladih od uznemiravanja i neželjenih […]