Nisu uspjela lobiranja i prizivanja međunarodne javnosti da osude rukovodstvo Srpske. Propala je politika Zlatka Lagumdžije i Elmedina Konakovića. Na inicijativu Slovenije, članice Savjeta bezbjednosti UN-a usvojile su izjavu za medije u kojoj pozivaju na politički dijalog, te potvrđuju važnost poštivanja Dejtonskog mirovnog sporazuma i ustavnih zakona Bosne i Hercegovine.
Izjava stigla iz Njujorka gotovo je ista onome što godinama poručuju iz Banjaluke.
Poštovanje Ustava i prihvatanje činjenice da je Srpska ustavna kategorija.
Međutim, ono što je usvojeno u Savjetu bezbjednosti nije baš oduševilo političko Sarajevo.
Poštovanje Dejtonskog mirovnog sporazuma, dijalog i konsenzus tri konstitutivna naroda i dva entiteta.
To je ono za šta se Republika Srpska zalaže, ali i ono na šta pozivaju članice Savjeta bezbjednosti Ujedinjenih nacija.
– UN poziva oba entiteta, sve konstitutivne narode i ostale, kao i političke aktere, da se pridržavaju odredbi Dejtonskog mirovnog sporazuma i Ustava BiH, te da se uključe u iskren i konstruktivan dijalog radi očuvanja političkog jedinstva i stabilnosti države – navodi se u saopštenju Savjeta bezbjednosti UN-a.
Izjava usvojena u Njujorku, nije baš oduševila one u Sarajevu i ispunila njihova očekivanja i nadanja.
Nigdje u njoj se ne osuđuje rukovodstvo Srpske, ne prijeti demokratski izabranim predstavnicima, što Elmedin Konaković i Zlatko Lagumdžija na sve načine pokušavale da iznude.
– Percepcija globalnih sila je takva da u izjavu Savjeta bezbjednosti UN nije unesena nijedna rečenica za koju je lobirao Zlatko Lagumdžija, ni ona u kojoj se podržava Kristijan Šmit, ni ona kojom se osuđuje Milorad Dodik ili Republika Srpska. Saglasni smo kada je riječ o zaštiti teritorijalnog integriteta i poziva na poštovanje Dejtonskog sporazuma, konsenzusa pri odlučivanju i rješavanju problema kroz dijalog – rekla je Željka Cvijanović, srpski član i predsjedavajući Predsjedništva BiH.
Istina o BiH izlazi na vidjelo i na globalnoj sceni, smatra premijer Srpske Radovan Višković.
Kaže da se laži političkog Sarajeva polako raskrinkavaju.
Naglasio je da je Republika Srpska ustavna kategorija te da drugi entitet treba da prihvati tu realnost.
– Politički pokušaji da nešto ostvarite što niste mogli godinama, vijekovima, uzalodno to radite. Uzaludno. Republika Srpska je činjenica i Republika Srpska je tu. Što prije to prihvatite to će biti lakše i vama i nama – jasan je Višković.
Međutim, u Briselu i dalje ne odustaju od kršenja demokratskih principa i vlastitih načela.
Evropska komesarka za proširenje Marta Kos smatra da legitimno izabrani predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik neće biti sagovornik kada se bude razgovaralo o rješenjima za BiH.
– Sagovornici se ne biraju spolja, oni se biraju iznutra. Pošto mi odlučujemo o svom statusu BiH, mi biramo sagovornike. Znači, Republika Srpska će birati ko je predstavlja, a ne neko drugi – ističe Nenad Stevandić, predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske.
Diplomate koje su govorile za našu televiziju smatraju da zaključak Savjeta bezbjednosti pokazuje da i dalje postoji zdrav razum kod velikih sila.
Radikalizacija na koju pozivaju iz Sarajeva, dodaju, samo bi dodatno narušila stabilnost u čitavom regionu.
– Republika Srpska je i ovog puta bila u pravu. Generlno je u pravu kada otvara teme koje su od sudbinskog značaja za mir i bezbjednost i za normalno funkcionisanje BiH. Ovoga puta se to poklapa i sa interesima nekih velikih sila – kaže Zoran Milivojević, diplomata.
Njegov kolega Lučijano Kaluža navodi da poziv koji je upućen da se podrže Ustav BiH, Dejtonski mirovni sporazum i misija EUFOR-a u potpunosti odgovaraju nastojanjima Republike Srpske da se, kako kaže, upravo ovi ključni dokumenti i EUFOR kao takav podrže.
– Savjet bezbjednosti UN je samo na jedan način verifikovao politiku institucija Republike Srpske – jasan je Kaluža.
Savjet bezbjednosti nedvosmisleno je podržao dijalog dva entiteta i tri naroda u BiH, kao i konsenzus, a ne nametanja, što je do sada bila praksa, uglavnom na štetu srpskog naroda, izjavio je politikolog Vojislav Savić.
– Savjet bezbjednosti UN je svojim stavom potcrtao da je prošlo vrijeme voluntarističkog međunarodnog intervencionizma u korist nasilne unitarizacije BiH i konstatovali su stanje o kojem srpski predstavnici govore godinama. BiH je moguća samo u okvirima koji su dogovoreni Dejtonom – smatra Savić.
I sve dok jedna strana zagovara dijalog i poštovanje ustavnopravnog poretka, a druga priziva strani intervencionizam i prekrajanje onoga što je osnova svega, a to je Dejtonski sporazum, ostaje pitanje da li je i kome ovakva BiH potrebna.