Direktor Instituta istorijskih nauka Univerziteta u Istočnom Sarajevu Draga Mastilović izjavio je da zajedničko obilježavanje Sretenja kao državnog praznika koje organizuju Srbija i Republika Srpska predstavlja logičan korak u izgradnji i njegovanju kolektivne kulture pamćenja srpskog naroda, čime se time manifestuje jedinstvo Srba sa obje strane Drine.
Mastilović je istakao da Sretenje i 15. februar simbolizuju početak srpske revolucije, dugotrajnog istorijskog procesa koji će dovesti ne samo do obnove srpske državnosti, već i do oslobođenja i ujedinjenja cijelog srpskog naroda, nakon više od jednog vijeka uporne borbe i stradanja.
“Ne treba zaboraviti da su u Karađorđevom ustanku vidnu ulogu imali i Srbi sa prostora današnje BiH, i to ne samo kao dobrovoljci već i kao trgovci i zanatlije koji su obilato pomagali u novcu i ratnom materijalu ustaničku Srbiju”, rekao je Mastilović Srni.
On je istakao da to “nedvosmisleno govori o visokoj nacionalnoj samosvijesti Srba iz BiH, koji su u osvit 19. vijeka sa velikom nadom gledali u ustaničke napore Karađorđevih ustanika, potpuno svjesni značaja istorijskog trenutka koji se nametao i istorijskog procesa koji je počinjao, a u kome je ležala i njihova nada u nacionalno oslobođenje i ujedinjenje”.
“Zbog toga, Sretenje nije praznik samo Srbije već cjelokupnog srpskog naroda, ma gdje živio”, ukazao je Mastilović.
Prema njegovim riječima, donošenje Sretenjskog ustava 1835. godine, kao važnog koraka u izgradnji državnosti i stvaranju države slobodnih seljaka, nije bilo značajno samo za srpski narod u tadašnjoj Srbiji već i za Srbe na prostoru BiH, jer će, osim nacionalnog oslobođenja, njihov ideal, koji ih je snažno motivisao kroz bune i ustanke u 19. vijeku, biti i ideal izgradnje zemlje slobodnih seljaka, upravo po ugledu na Srbiju.
“Na kraju, zajedničko obilježavanje Sretenja, posebno u današnjim složenim društvenim i geopolitičkim odnosima ima specifičnu težinu, jer manifestuje jedinstvo srpskog naroda sa obje strane rijeke Drine kao važnog preduslova za očuvanje Republike Srpske, a samim tim i opstanka srpskog naroda na prostoru današnje BiH”, rekao je Mastilović.
Na osnovu zaključka sa Svesrpskog sabora od 8. juna prošle godine da Sretenje – 15. februar, Dan državnosti Srbije, bude i Dan državnosti Republike Srpske i da se taj datum ujedinjeno i zajednički proslavlja, Republika Srpska će ove godine prvi put ovaj dan nizom manifestacija obilježiti i kao svoj praznik.