Nikola Kopernik /1473-1543/, poljski astronom, matematičar, pravnik, ljekar i ekonomista koji je prvi formulisao heliocentrični sistem svemirskih tijela, rođen je 19. februara 1473. godine.
Kopernik je objelodanio da se Sunce, a ne Zemlja, nalazi u centru Solarnog sistema.
NJegov rad izazvao je burne reakcije, ali je brzo prihvaćen u naučnim krugovima.
Dao je prvu skicu nove heliocentrične teorije, koja je bila suprotna, tada vladajućem, Ptolomejevom geocentričnom sistemu svijeta, prema kojem je Zemlja u centru Solarnog sistema.
Prosuđujući kretanje planeta na osnovu principa relativnosti, Kopernik je naveo da se Zemlja i druge planete ravnomjerno kreću po orbitama, te da je u njihovom centru Sunce.
Petlje u putanjama planeta objasnio je kao pojavu koja nastaje zbog njihovog kretanja oko Sunca. Iz veličine petlji, koja je manja što je planeta udaljenija od Sunca, odredio je njihovu udaljenost od tog nebeskog tijela.
Kopernik je dugo razmišljao o tome da li da svoju teoriju napiše ili da je, po uzoru na pitagorejce, usmeno prenosi. Ipak, prvo je napisao sažetu teoriju.
Teorija heliocentričnog sistema predstavljala je revolucionaran i dalekosežan prekid sa starim shvatanjima.
Svojim djelom Kopernik je utemeljio modernu astronomiju i stvorio preduslove za dalja otkrića poput Keplerovih zakona i NJutnovog određivanja zakonitosti koja upravlja kretanjima nebeskih tijela.
Nikola Kopernik umro je 1543. godine.
Rimokatolička crkva je 1616. godine zabranila sva djela čija je osnova bila Kopernikovo učenje.
Vatikan je 1757. godine skinuo zabranu sa Kopernikovih, a 1835. sa ostalih naučnih djela koja su se kosila sa crkvenim viđenjima svemira.