Veliko je u ovom trenutku pitanje šta je diplomatski skandal ili uzurpacija institucija BiH, s obzirom da je to praksa već dugi niz godina. Ovo što američki ambasador radi možemo posmatrati iz više uglova. Jedan je da je to ustaljen način ponašanja već sada odlazeće američke administracije, da ih ne interesuju nikakvi propisi niti poštovanje bilo čijeg prava i suvereniteta, nego samo puko pravno nasilje i sprovođenje sopstvenih interesa bez obzira na sredstva. S druge strane, možemo to posmatrati kao kontinuitet podaničkog ponašanja bošnjačkih političkih partija koje se ponašaju kao ona povlašćena klasa robova u SAD, koji su mogli biti posluga i živjeti u malo boljim uslovima nego robovi koji rade u polju, a zauzvrat u ime gazde kontrolišu robove u polju.
Kaže ovo u intervjuu za “Glas Srpske” politikolog Filip Matić, komentarišući prošlonedjeljni novi diplomatski skandal u režiji američkog ambasadora SAD u BiH Majkla Marfija, koji se stavio u ulogu federalnog premijera, uslovljavajući stranke iz drugog entiteta da što prije počnu sa realizacijom projekta izgradnje gasovoda Južna interkonekcija, a s kojim bi se navodno BiH riješila zavisnosti od ruskog gasa.
GLAS: Kako objašnjavate ponašanje lidera partija iz FBiH koji pristaju na tako nešto, što samo dodatno komplikuje političke odnose unutar BiH?
MATIĆ: Možda je i taj kolektivni stokholmski sindrom razlog što se Marfi osjetio slobodnim da se opet direktno miješa u unutrašnja pitanja BiH. Jasno je da se želi dalje uništavati svaki vid privrednog i ekonomskog potencijala BiH pa samim tim se utiče i na koncesiju aerodroma, jer manja ekonomska snaga BiH znači veću ekonomsku zavisnost od MMF-a, Svjetske banke, a u suštini zavisnost od političkog Zapada. Važno je istaći da iz priloženog možemo zaključiti da bez obzira da li Bošnjake u BiH predvodio SDA ili neke trojke, četvorke, ili bilo ko drugi, šef i onaj ko donosi odluke su SAD i sa takvim podanicima je nemoguće ostvariti bilo kakvu saradnju s obzirom da njihov šef ne želi dobro BiH, niti ikome osim sebi.
GLAS: Sazivanje ovog sastanka izazvalo je pravi diplomatski rat između američke i ruske ambasade u BiH. Ruska strana optužuje američku za neokolonijalizam, a američka rusku za širenje malignog uticaja.
MATIĆ: Kada je u pitanju stav američke ambasade i njihov odgovor ruskoj ambasadi, ne možemo to gledati drugačije nego kao jedan obični paradoks, plod puke i zlobne propagande. Zamislite samo, Amerika kada se miješa u unutrašnje stvari BiH i grubo krši i suverenitet i Ustav i sve moguće postulate međunarodnog prava, tada se to zove demokratizacija društva, evropski put, ljudska prava i kako već ne, ali s druge strane, kada se ruska ambasada oglasi, ukaže na grubo kršenje diplomatskih procedura i protokola, kada ukaže na sve anomalije i ne daj bože proda gas po mnogo nižoj cijeni to se zove ruski maligni uticaj. Stvari bi trebalo nazvati pravim imenom i o svemu ovome i otvoreno reći, Majkl Marfi i djelovanje američke politike u BiH je maligni američki uticaj.
GLAS: Iako BiH nije priznala Kosovo, jer se tome protive vlasti u Srpskoj, organizovana je posjeta AljbinaKurtija Sarajevu. Zbog čega je ovo urađeno, iako se znalo da će ona izazvati negativne reakcije, kako u Banjaluci tako i u Beogradu?
MATIĆ: Činjenica je da se u BiH vještački proizvodi kriza, ali BiH nije izolovan slučaj. Promjena svjetskog poretka jeste nešto što SAD i politički Zapad ne mogu dozvoliti da prođe bez problema, zato često kažemo da svuda gori i da su žarišta svuda oko nas. Kada je u pitanju BiH to se radi na mnogo načina, evo kroz djelovanje američke ambasade, kroz ponovno pokretanje teme imovine, dolazak jednog od najpoznatijih albanskih političara iz Srbije, bivšeg osuđenika i trenutnog uzurpatora institucija na Kosovu, AljbinaKurtija. Zamislite taj nivo smjelosti, da se namjenski ignoriše volja jednog od konstitutivnih naroda u BiH, da se krše svi mogući postulati političkog sistema BiH, kao i Ustav BiH i da se u zvaničnu posjetu pozove zvaničnik kvazidržave koju BiH ne priznaje.
GLAS: Da li je onda ovo svjesna provokacija?
MATIĆ: Da, očigledno orkestrirana iz onih centara koji stoje i iza Bošnjaka, kao i iza uzurpatora sa Kosova. Možda najvažnije da kažemo o ovoj posjeti jeste to da možemo očekivati kako je to bilo u posljednjih par mjeseci, pa i sada, da bošnjaci neće poštovati institucije, neće poštovati zakone, nego će se ponašati samo u skladu sa svojom voljom i na taj način uništiti potpuno postojanje BiH. Misleći da se bore za svoju Bosnu, oni je zapravo ruše. S druge strane, ta ozbiljna, demokratska i najbolja Bosna nije u stanju organizovati jedan običan samit lidera sa područja jugoistočne Evrope, kako se to američki naziva zapadnog Balkana. Nije ta Bosna sposobna da se dogovori o elementarnim pitanjima od kojih zavisi funkcionisanje države, jer ta ista Bosna ne želi da štiti prava svojih konstituenata, nego želi da bude unitarna i da kinji sve one koji nisu dio većine. Valjda im tako mentori kažu da oni rade.
GLAS: Kuda sve ovo vodi, generalno gledajući? Svugdje gori, od Gruzije, Sirije do Južne Koreje. Da li je to slučajno? Da li u današnje vrijeme uopšte postoji slučajnost?
MATIĆ: Posmatrajući šta se dešava jasno je da prozapadne snage skidaju maske i počinju otvoreno raditi sve ono što je godinama i decenijama rađeno iza kulisa, a to je primjena otvorene sile. Zamislite, u Južnoj Koreji koja se zna nazivati i američka Koreja, proglašava se ratno stanje zbog opozicije i vojska okupira parlament. Da se to desilo u Južnoj Americi, onda bi to bila vojna hunta, diktatura ili agresija, dok je u Južnoj Koreji to zaštita demokratije. U Gruziji ukoliko slučajno pobijedite voljom naroda, ali imate imalo pozitivan stav prema Rusiji, nemojte mnogo da trošite vrijeme na razmišljanje kako voditi državu, jer će onaj nemaligni američki pozitivni uticaj organizovati obojenu revoluciju i nećete obavljati vlast. U Rumuniji, iako je završen samo prvi krug izbora i čeka se drugi krug, nema veze, idemo praviti proteste i pripremiti teren lažnim vijestima da Rusija krade izbore kako bi dovela svoje ljude. Ne znaju Rumuni da je najpametnije da sebi dovedu jednog upravnika stranca koji će za njih donositi zakone i smjenjivati na izborima izabrane predstavnike, tako je lakše, ne boli glava kada je riječ o teškim odlukama, samo boli od posljedica.
DA LI ĆE BITI RAZUMA
GLAS: Očekujete li da se nakon januara naredne godine nešto promijeni, kada je u pitanju odnos pojedinih američkih zvaničnika i diplomata prema BiH?
MATIĆ: Svijet se mijenja. On ima veliki problem i teško je vidjeti pozitivan ishod svega ovoga. Amerika ne želi prihvatiti multipolaran svijet, ne želi prihvatiti poziciju u kojoj ona nije glavni hegemon kojeg će svi slušati i koji će se igrati sa granicama, državama, narodima i sudbinama kako god ona želi. Zato postoje i postojaće nova žarišta. Kada je u pitanju januar i inauguracija i početak mandata Donalda Trampa, ne možemo znati šta će se dalje dešavati, ali ćemo znati odgovor na danas najvažnije pitanje, a to je: Da li idemo u novi svjetski sukob koji ćemo u knjige upisati kao treći svjetski rat ili ćemo ipak odlučiti da živimo u svijetu mira. Bojim se da trenutno ne postoji razum za ovo drugo.