Ravna planina banerRavna planina baner

Republika Srpska

Sjećanje na Srbe ubijene u Skelanima – zločin bez kazne 32 godine poslije (FOTO)

16 Januar 2025
4 min.
Sjećanje na Srbe ubijene u Skelanima – zločin bez kazne 32 godine poslije (FOTO)

Navršile su se 32 godine od stradanja 69 Srba u Skelanima kod Srebrenice u napadu muslimanskih snaga.

Kod Centralnog spomenika za 305 stradalih srpskih civila i vojnika u Skelanima kod Srebrenice služen je parastos i odata počast ubijenim Srbima.

Parastosu su prisustvovali članovi porodica ubijenih i veliki broj građana, potpredsjednik Narodne skupštine Republike Srpske Petko Rankić, izaslanik srpskog člana i predsjedavajuće Predsjedništva BiH Boško Tomić, predsjednik Boračke organizacije Republike Srpske Radan Ostojić i predsjednica Republičke organizacije porodica zarobljenih, poginulih boraca i nestalih civila Isidora Graorac.

Nastavljajući etničko čišćenje srednjeg Podrinja i uništavanje svega što je srpsko, započeto u aprilu 1992. godine, jake muslimanske snage od nekoliko hiljada vojnika iz Srebrenice, pod komandom Nasera Orića, napale su u zoru 16. januara 1993. godine srpska sela oko Skelana.

Muslimanske jedinice upale su u sela prije svanuća, ubijale i klale civile na spavanju u njihovim kućama, pljačkajući i uništavajući sve što su stigle.

Tog dana ubijeno je 69 stanovnika ovog kraja, a dvije trećine nastradalih bili su civili, među kojima i nekoliko djece.

Ranjeno je 165 mještana. Od 30 zarobljenih, polovina nije preživjela mučenja u srebreničkim kazamatima, a četvoro se još vode kao nestali.

Stanovnici su tražili spas u povlačenju prema graničnom mostu ka Bajinoj Bašti u Srbiji, dok su neki pokušali spasiti živote preplivavanjem Drine.

Most na Drini, preko kojeg se civilno stanovništvo jedino moglo prebaciti u Srbiju, bio je pod stalnom mitraljeskom i snajperskom vatrom i postao je srpsko stratište, pa je u pokušaju bjekstva na mostu i u njegovoj blizini nastradalo najviše civila, kao i u talasima hladne Drine.

Foto: RTRS

Foto: RTRS

Najmlađa žrtva bio je petogodišnji Aleksandar Dimitrijević, a njegov brat Radislav imao je 11 godina. Sa majkom Milicom pokušali su izbjeći u Bajinu Baštu, ali su kod graničnog mosta pogođeni neprijateljskim kuršumima.

Gordana Sekulić ubijena je na mostu, a njena dva sina su preživjela i danas žive u Srebrenici sa ocem Mirkom.

Polaganje vijenaca, Skelani (Foto: RTRS)

Polaganje vijenaca, Skelani (Foto: RTRS)

Tada maloljetni Cvetko Ristić iz Kušića ostao je bez cijele porodice, kuće i imovine. Ubijeni su mu roditelji, sestra, a bratove posmrtne ostatke još nije pronašao. Kuća mu je obnovljena 16 godina nakon rata.

Nakon uništavanja više od stotinu srpskih sela i zaselaka u bratunačkoj i srebreničkoj opštini tokom 1992. godine, muslimanske snage predvođene Orićem, na Božić 1993. godine zauzele su Kravicu i još nekoliko srpskih sela u njenom okruženju, počinivši stravičan masakr nad civilnim stanovništvom.

Devet dana kasnije uslijedio je sveobuhvatan napad na Skelane i okolna sela uz učešće više hiljada pripadnika muslimanskih jedinica i, prema Orićevom planu, to je trebalo da bude završni udarac srpskom narodu i njegovo uništenje ili potpuni progon sa prostora srebreničke opštine i lijeve obale Drine.

Za ta dva dana, na Božić u Kravici i 16. januara u Skelanima Orićevi dželati ubili su 118 Srba od kojih više od polovine civila i ranili čak 345 osoba od kojih su dvije trećine bili civili.

Foto: RTRS

Foto: RTRS

Nastojeći da zatru sve što je srpsko na ovom području, muslimanske snage su tog dana opljačkale i spalile srpska sela Ćosići, Kostolomci, Klekovići, Božići, Blažijevići, Kolari, Zečevići, Kušići, Stajšići, Maltaši, Stublovi, Arapovići, Bujakovići, Liješće, dio srpskih Skelana i još nekoliko sela.

Nisu stigli do Crvice i njenih zaselaka, te Petriče i to su jedina srpska sela u srebreničkoj opštini koja nisu spaljena u proteklom ratu.

Za brojne masovne zločine koje su muslimanske snage počinile nad Srbima u Podrinju, pa i za ove u Skelanima, niko nije odgovarao, a nisu bili obuhvaćeni ni optužnicom protiv Orića u procesu koji se okončao njegovim oslobađanjem u Sudu BiH.

RTRS

Povezani članci

Dodik: Vojska Republike Srpske je časna i imala je svoju istorjsku ulogu

Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik rekao je da je Vojska Republike Srpske časna vojska srpskog naroda i da je imala svoju istorijsku ulogu. “Ona je učinila to da je sloboda srpskog naroda i teritorija i država koja se zove Republika Srpska odbranjeni. I ona je kao takva sastavni dio naše, ne samo istorije, nego naše […]

Bubić: Zatraženo da glavni pretres počne čitanjem optužnice – Dokaze Tužilaštva BiH iznijeti pred sud javnosti

Branilac predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika advokat Goran Bubić izjavio je Srni da je odbrana zatražila da sudski postupak protiv predsjednika Srpske počne ispočetka čitanjem optužnice, cijeneći značaj i domašaj načela javnosti koje je ključno za stvaranje povjerenja u čitav pravosudni sistem, pa tako i povjerenja u Sud BiH. “Odbrani je stalo da se dokazi […]