Gradonačelnik Istočnog Sarajeva Ljubiša Ćosić posjetio je porodična poljoprivredna gazdinstva koja su u proteklom periodu, uz podršku Gradske uprave, realizovala projekte modernizacije poljoprivredno-prehrambenog sektora i poboljšanja ruralne ekonomije, vrijedne oko 80.000 KM, a u okviru Projekta koji finansira EU i sprovodi UNDP.
Ćosić je rekao da je ovo značajno jer će pomoći individualnim poljoprivrednim proizvođačima da modernizuju i unaprijede proizvodni proces, te da na tržište plasiraju nove proizvode, saopšteno je iz Gradske uprave.
Riječ je o Pčelaraskom centru “Batinić”, porodičnom poljoprivrednom gazdinstvu Ljiljane Pržulj iz opštine Sokolac, te porodičnom poljoprivrednom gazdinstvu Arsena Jugovića iz opštine Pale.
“Svjesni smo značaja poljoprivredne proizvodnje i važnosti očuvanja porodičnih domaćinstava u ruralnim područjima, te, s tim u vezi, nastojimo da, putem različitih aktivnosti i projekata, direktno, kao Gradska uprava, ali i putem Gradske razvojne agencije i Agrarnog fonda, obezbijedimo različite vidove podrške individualnim poljoprivrednim prozvođačima na području našeg grada”, naveo je Ćosić.
Korisnici sredstava izrazili su zahvalnost gradonačelniku i Gradskoj upravi, kao i međunarodnim donatorima koji su omogućili realizaciju ovog projekta, namijenjenog razvoju i održivom životu u ruralnim područjima.
Pčelaraski centar “Batinić” izvršio je adaptaciju poslovnog dijela objekta, nabavku novih uređaja, kao i nabavku dvadeset kompleta košnica, s ciljem povećanja prodajnog asortimana i uvođenja novog pčelarskog proizvoda – propolis spreja sa organskim ljekovitim biljem koji će biti plasiran na tržište.
Vrijednost ovog projekta iznosi 20.450 KM bez PDV-a, od čega bespovratna sredstva EU iznose 13.835 KM, a učešće korisnika je 6.615 KM.
U porodičnom poljoprivrednom gazdinstvu Arsena Jugovića izvršena je adaptacija postojećeg objekta u kom će se vršiti prerada sirovog mlijeka, kao i nabavka opreme za preradu mlijeka.
Krajnji cilj jeste proširenje proizvodnih kapaciteta i kreiranje novog proizvoda – mliječnog sira koji će biti plasiran na tržište.
Vrijednost projekta iznosi 34.045 KM bez PDV-a, od čega bespovratna sredstva EU iznose 25.247 KM, a učešće korisnika je 8.797 KM.
Adaptiran je i prostor za skladištenje i pakovanje proizvoda u porodičnom poljoprivrednom gazdinstvu Ljiljane Pržulj, što će omogućiti kreiranje novog proizvoda – čaja od lukovine organskog crnog luka u kombinaciji sa organskim šipurkom.
Ovo porodično gazdinstvo svoje proizvode plasira na tržište pod brendom “Organik Romanija” i time promoviše Sarajevsko-romanijsku regiju.
Vrijednost projekta je 25.130 KM bez PDV-a, od čega bespovratna sredstva EU iznose 18.847 KM, a učešće korisnika je 6.282 KM.
“Podrška EU konkurentnosti poljoprivrede i ruralnom razvoju u BiH – EU for agri” je četvorogodišnji projekat koji za cilj ima modernizaciju poljoprivredno-prehrambenog sektora i poboljšanje ruralne ekonomije povećavanjem konkurentnosti poljoprivredne proizvodnje, poslova i usluga.