Ravna planina banerRavna planina baner

Republika Srpska

Obilježavanje 142 godine od Uloškog ustanka

21 Septembar 2024
2 min.
Obilježavanje 142 godine od Uloškog ustanka

U Ulogu, u opštini Kalinovik, danas će biti obilježene 142 godine od Uloškog ustanka iz 1882. godine.


Prema programu obilježavanja, u 9.00 časova biće služena liturgija u Crkvi Svetog Vasilija, a u 11.15 časova kod spomen-ploče pomen svim poginulim u oslobodilačkim ratovima, gdje će predstavnici boračkih organizacija Nevesinja i Kalinovika položiti cvijeće.

Planirano je da se prisutnima obrate Nataša Gligorić, praunuka harambaše Pere Tunguza, koja će dati istorijski osvrt na događaj, te pjesnik i publicista Petar Aškraba Zagorski, koji vodi porijeklo iz porodice vođa ustanka, dok će odlomak iz monodrame “Čatenje dnevnika Pera Tunguza, `arambaše” čitati pjesnik i muzičar Goran Duka.

Na kraju je predviđeno druženje u zgradi nekadašnje osnovne škole, najavila je Gligorićeva.

U večeri između 10. i 11. januara 1882. godine, oko 5.000 srpskih ratnih dobrovoljaca iz Hercegovine diglo se na ustanak protiv austrougarske okupacije BiH.

Ustanak je nazvan Druga nevesinjska puška, odnosno Hercegovačko-bokeljski ustanak.

Cilj ustanka bio je da pravoslavni Srbi oslobode Foču, a Srbi muhamedanske vjeroispovijesti Sarajevo.

Osim toga, cilj je bio i stvaranje slobodnog koridora ka Raškoj oblasti i Zeti.

Oslobođenje Foče pokušalo je oko 3.000 dobrovoljaca. Komandant srpskih dobrovoljaca bio je Pero Tunguz, a član Saveza dobrovoljaca Kraljevine /danas Udruženje ratnih dobrovoljaca 1912-1918. njihovih potomaka i poštovalaca/ Srbije od njenog osnivanja 1903. godine.

On je učestvovao i kao dobrovoljac u Prvom svjetskom ratu, iako je bio tada u poznim godinama.

Uloški ustanak ugušen je u krvi u aprilu 1882. godine.

“Preživjeli ustanici su pomilovani, osim vođa ustanka, dok su pojedinci pružali oružani otpor sve do novembra iste godine”, navodi se u tekstu Udruženja ratnih dobrovoljaca.

Spomenik hajdučkom harambaši i serdaru zagorskom i nevesinjskom Peri Tunguzu, nalazi se na Morinama na brdu Jakomir, a podigao ga je njegov sin Danilo i porodica Tunguz u znak sjećanja na slavnog pretka i ustaničkog vođu u dvije Nevesinjske puške, prve 1875. protiv Turaka i druge protiv Austrougara 1882. godine.

SRNA

Povezani članci

Srpska bogatija za 31 bebu

U Republici Srpskoj u protekla 24 časa rođena je 31 beba, 17 dječaka i 14 djevojčica. Najviše beba, 17, rođeno je u Banjaluci, potom u Bijeljini pet, u Trebinju i Gradišci po tri, te u Prijedoru, Doboju i Nevesinju po jedna, rečeno je Srni u porodilištima u ovim lokalnim zajednicama. U Banjaluci je rođeno sedam […]

Intervju sa Јelenom Đoković u subotu na programu RTRS-a

Osnivač i direktor globalne Fondacije Novak Đoković, Јelena Đoković pričala je o porodici, roditeljstvu, razvoju i odrastanju djece u ekskluzivnom intervjuu za RTRS. Intervju možete da gledate na programu RTRS-a i portalu sutra od 18.15 časova.